Így fest a Jupiter a Holdról nézve
A Hold körül keringő és a Holdat vizsgáló LRO szonda a Jupitert fényképezte, meglepően jó eredménnyel.
2021. augusztus 20-án a Hold körül keringő LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) szonda kivételesen nem a Hold felszíne, hanem a Jupiter felé irányította kameráját, miközben egy forduló manővert hajtott végre. A kamera elsődleges feladata a Hold 100 km távolságban lévő felszínének fotózása, s ezt nagy felbontással, pixelenként kevesebb mint egy métert ábrázolva teszi meg. A Jupiter azonban jó 600 millió kilométeres távolságban volt a szondától, és így egy képpontba 6000 kilométernyi jutott az óriásbolygóból. Ez ugyan nagyon távol van akár csak egy közepes földi teleszkóp felbontási képességétől is, azonban izgalmas dolog körülnézni a Naprendszerben egy nem földi nézőpontból.
A felvételen némi fényerő és kontraszt emelést követően a Jupiter négy nagy holdja is megtalálható, az Io és az Europa a bolygó pereménél, a képfeldolgozás miatt azzal egybemosódva, kis kitüremkedésként látszanak, a Callisto és a Ganymedes pedig távolabb, apró fénypontokként jelentek meg a képen.
Nem ez az első eset, hogy az LRO az óriásbolygót fotózza: legutóbb a 2020. december 21-i Jupiter-Szaturnusz együttállást örökítette meg, de készült már felvétele a Marsról és a Földről is.