Változást akarunk anélkül, hogy változnunk kellene
Egy új felmérés szerint az európaiak sürgős cselevést követelnek a klímaváltozás kapcsán, ám az ehhez szükséges életmód-változtatáshoz már nem fűlik a foguk.
A Cambridge-i Egyetem klímaintézetének megbízásából az egyetem közvéleménykutatói 2021 augusztusában egy hét európai országra (Nagy Britannia, Németország, Franciaország, Dánia, Olaszország, Svédország, Spanyolország) kiterjedő felmérést végeztek a klímaváltozás kapcsán, az egyes országok felnőtt lakosságára nézve reprezentatív mintán. A felmérés egyik apropója a Glasgow-ban hamarosan megkezdődő ENSZ klímakonferencia volt. Bár a konferenciáról a legtöbben nem hallottak, annak céljaival egyetértenek, és a lakosság többsége szerint a klímaváltozás valódi és aggasztó probléma.
Azonban, amikor az életmód megváltoztatása kerül szóba, már jóval kevésbé lelkesek az emberek. Például, annak ellenére, hogy egyértelműen kedvező környezeti hatása van a húsfogyasztás csökkentésének, mind a hét országban többségben voltak azok, akik legalább hetente jó néhány alkalommal ettek húst. A húsfogyasztó válaszadóknak csupán egy kis része mondta azt, hogy az elmúlt év során csökkentette a húsfogyasztását, és e kis csoportnak is csak a fele tette ezt környezeti okokból.
Bár a franciák kivételével minden országban nagy a lakossági támogatottsága a zöldebb energiának, mint a napenergia, szélenergia, árapályenergia, ám azt, hogy 2030 után ne árusítsanak fosszilis üzemanyaggal hajtott gépjárműveket, magasabb adót szabjanak ki a húsra, vagy azt, hogy utazási gyakoriság alapján megadóztassák a légi utasokat már nem támogatja az emberek többsége. Támogatják viszont az ún. visszavadítási programokat, amelyek során az ország egy meghatározott részének természetes állapotát visszaállítanák.