Évszázadokon át hathat a mostani antarktiszi olvadás
A szakértők az egykori klimatikus átalakulásokat vizsgálták.
Az utolsó jégkorszakot követő természetes felmelegedés alatt voltak olyan ismétlődő periódusok, amikor nagy mennyiségben váltak le jéghegyek az Antarktiszról. Michael Weber, a Bonni Egyetem geológusa és kollégái új tanulmányukban azt írják, egy-egy ilyen klimatikus fordulópont elindulásához csupán egy évtized kellett, a következmények évszázadokon át jelentősek maradtak – számol be az egyetem oldala. A szakértők úgy vélik, hogy jelenleg is épp egy ilyen fordulópontot élünk.
Ahhoz, hogy megértsék, milyen következménnyel járhat a mostani, ember okozta klímaváltozás, a kutatók rendszerint a múltbéli, természetes éghajlati átalakulások hatásait vizsgálják. A csapat ezúttal az antarktiszi jégpajzsra fókuszált.
A szakértők olyan egykori jéghegyeket keresetek, amelyek leváltak, egy ideig úsztak, majd elolvadtak. A folyamat során a jégből olyan törmelék szabadult fel, amely felhalmozódott az óceán fenekén. Weberék 3,5 kilométeres mélységből vettek üledékmagokat.
A kutatók nyolc olyan időszakot azonosítottak, amikor az utolsó glaciális maximum óta visszahúzódhatott a jégpajzs. Minden periódusra igaz, hogy egy évtizeden belül destabilizálódott a jégpajzs, a globális tengerszint pedig évszázadokra vagy akár egy évezredre megemelkedett.
Az eredményeket a csapat modellekkel, egy nyugat-antarktiszi jégfurattal, valamint üledékfurat-mintákkal is igazolta. Weber szerint adataik összhangban vannak az egyre gyarapodó bizonyítékokkal, melyek alapján az elmúlt évtizedekben tapasztalt antarktiszi olvadás egy visszafordíthatatlan tengerszint-emelkedést jelölhet.