Gyorsul az Antarktiszi-köráramlat
A Déli-sarkvidéket körbefogó Déli-óceán nyeli el az emberi eredetű klímaváltozásból adódó legtöbb hőt, ám egy új vizsgálat szerint változik e régió.
Az Antarktisz körüli vizek viselkedéséről az 1990-es évek előtt a szükségesnél kevesebb adatot sikerült begyűjtenünk, így a természetes változékonyság miatti eltérések elfedték a régió felmelegedésére adott valódi válaszát. Nemrégiben egy kutatócsoport új elemzéseket végzett, amelyet a műholdas és felszíni mérésekre alapoztak.
A Scripps Oceanográfiai Intézet, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet, a Kaliforniai Egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia szakemberei vizsgálták meg a műholdas mérések, és az óceánon kihelyezett, globális hálózatot alkotó úszó bóják által begyűjtött mérési adatok tömegét. Ezen eszközök előtt nem voltak olyan adatok, amelyek alapján nagy biztonsággal külön lehetett volna választani a természetes változékonyságot a klímaváltozás miattiaktól. Most a kb. 4000 úszó bója és a számtalan műhold több mint egy évtizednyi mérése lehetővé tette e vizsgálatokat.
Ezekből az derült ki, hogy az Antarktiszi-köráramlat – amely a déli kontinens körüli óceánt megszakítás nélküli gyűrűbe fogva járja körül – felső vízrétegének mozgása felgyorsult.
A Nature Climate Change szakfolyóiratban közzé tett tanulmány szerint az uralkodó nyugati szelek sebessége megnőtt a felmelegedéssel együtt. A modellszámítások azt mutatják, hogy nem is annyira magát az áramlatot gyorsítja ez gazán, hanem az áramlatban lévő örvényeket látja el plusz energiával.
„Mind a modellekből, mind a megfigyelésekből azt látjuk, hogy az óceán hőmérsékletének változása okozza az elmúlt évtizedekben észlelt gyorsulást az áramlatokban” – mondta Jia-Rui Shi, a kutatás vezetője. Az Antarktiszi-köráramlat gyorsulása megkönnyíti az óceánban tárolt hő vagy a szén cseréjét az egyes óceáni medencék közt, és ennek hatására a szubtrópusi régiókban e dolgok felhalmozódhatnak.
Az Antarktiszi-köráramlat elválasztja a hideg sarki vizeket a meleg szubtrópusi vizektől, attól a régiótól, amely az emberi tevékenység miatt termelődő legtöbb többlet hőt felveszi. Emiatt is különösen fontos a köráramlat dinamikai folyamatainak megértése, hisz ez az egész bolygó klímájára visszahathat.
A kutatók úgy vélik, a Déli-óceán további melegedésével tovább nő majd az áramlat és a vízcsere sebessége is.