A permafroszt olvadását figyelő hálózat létesül
Az orosz sarkvidéken az épületek, építmények 40 százalékán látható károkat okoz már is a permafroszt olvadása.
2025-ig 140 olyan megfigyelőállomás létesül majd az orosz sarkvidéken, amelyek feladata az lesz, hogy a permafroszt változását, olvadását vizsgálja. A vizsgálatok persze nem jótékonyságból, hanem komoly gazdasági érdekből születnek, ugyanis a régió ad otthont az oroszországi exportált szénhidrogénvagyon igen jelentős részének.
„A permafroszt olvadása jelentős károkat okoz a szénhidrogén-kitermelésben, műszaki balesetek, úthibák keletkeznek miatta” – mondta Szergej Anoprijenko, az orosz Természeti Erőforrások és Környezetvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, az arctic.ru sarkvidéki hírportál beszámolója szerint.
A megfigyeléseket az ország Hidrometeorológiai- és Környezetvédelmi Intézetének (Roszhidromet) megfigyelőhálózata végzi, és e hálózat adatait összegzi és követi majd egy e célra létrehozott kormányzati szerv. 2025-ig létesítenek összesen 140 mérőpontot, s ezek segítségével, azt remélik, hogy legalább részben elkerülhetőek lesznek azok a károk, amelyeket a talaj olvadása okoz. Ez az örök fagy birodalmában a közép- és hosszú távú jelenlét kulcsa a miniszterhelyettes szerint.
Emellett hamarosan bevethető lesz az „Északi Sark” (Szevernij Poljusz) nevű jégálló kutatóhajó, vagy inkább kutatóállomás, amellyel a sarkvidék olyan pontjaira is eljutnak majd a szakemberek, ahová nem igazán lehet. Ezt szintén a Roszhidromet üzemelteti majd, és akár két éven át is a sarkvidéken tartózkodhat, a jéggel sodródva (kissé hasonló sorsot szánnak neki, mint amilyen a Polarstern kutatóhajó nemzetközi MOSAiC expedíciója volt). A hajón 15 tudományos laboratórium működik, az egyik fedélzetén pedig Mi-8 és Mi-38 helikopterek fogadására képes platform kapott helyet. Az úszó állomás adatai a világon egyedülálló módon egészíthetik majd ki a parti mérőállomások gyűjtötte adatokat.
Oroszország hatalmas területének körülbelül 60 százaléka tartozik a permafroszt régiójába, nemcsak a közvetlen sarkvidék, hanem Szibéria jelentős része is. Az Orosz Tudományos Akadémia számításai szerint mintegy 250 milliárd dollárnyi értékű infrastruktúra kerülhet veszélybe az olvadás miatt, csak a szénhidrogén-csővezetékek közel felét veszélyezteti a permafroszt olvadása. A mérőhálózattal az ilyen károkat igyekeznek majd megelőzni az orosz szakemberek.