Napfogyatkozás a Déli-sarkvidéken
2021. december 4-én teljes napfogyatkozás volt a Déli-sarkvidék egyes területein és a környező tengereken.
A napfogyatkozást ezúttal nem volt könnyű megfigyelni, ugyanis a távoli régióba igen nehéz eljutni. Voltak szervezett utak, amelyek során repülőgépről követhették a fogyatkozást az erre kíváncsiak, volt, aki eljutott a kontinensre és a Union-gleccseren lévő amerikai kutatóbázisról fotózhatott, szerencsére kedvező időjárási körülmények közt.
A legbiztosabb azonban az, ha műholdról készül felvétel – ez esetben természetesen nem a Holdunk mögé bújt Nap, hanem a Hold által a földfelszínre vetett árnyék a látványosság. Az Earth Observatory a DSCVR földmegfigyelő műholdról készült fotót tette közzé, ez a cikk nyitóképe. E műhold folyamatosan a bolygónkat figyeli az L1-es Lagrange-pontból, e gravitációs nyugalmi pont a Föld és a Nap közt helyezkedik el, kb. 1,5 millió kilométerre tőlünk. A felvétel világidő szerint 07:58-kor készült, és jól látható az Antarktika egy részét elsötétítő barnás folt, vagyis Holdunk árnyéka.
A sarkvidékeken ritka a teljes napfogyatkozás, hisz itt csak az év egy részében van egyáltalában napfény. Az Antarktikán legutóbb 2003-ban volt teljes fogyatkozás, a legközelebbi pedig 2039-ben lesz. A Union-gleccserről a NASA élő videóban közvetítette a fogyatkozást, ennek a 2 órás felvételét is meg tudjuk nézni. Maga a teljesség alig 2 percig tartott.
Külön érdekesség, hogy egy másik műhold, a Landsat-8 is áthaladt a fogyatkozás idején a terület felett, és így lehetőség nyílt egy remek összehasonlító felvételre. Amíg a Pensacola-hegyek vonulatát egy 2017-ben készült, teljes nyári fényárban fürdő bal oldali képen láthatjuk, a jobb oldali kép ugyanezt a helyszínt a 2021. december 4-i fogyatkozáskor mutatja meg. Az is észlelhető, hogy a teljes fogyatkozás során távolról sincs totális sötétség, leginkább a szürkületi időszakhoz hasonlíthatóak a fényviszonyok.