Kiderült, milyen erős szél fújt 10 ezer évvel ezelőtt
A szakemberek pollenek révén vizsgálták egy ma is létező szélrendszer változásait.
Bár a szelek rendkívül fontos szerepet töltenek be az éghajlatban, csak kevés nyomot hagynak. Éppen emiatt a múlt szélmintáinak felmérése nem egyszerű. Egy új tanulmány elkészítéséhez Maaike Zwier, a Bergeni Egyetem klímakutatója és munkatársai érdekes módszert alkalmaztak – számol be az egyetem oldala. A csapat pollenek segítségével vizsgálta a Déli-óceán elmúlt 10 ezer évének felszíni szélerejét.
A pollenek, amelyek apró porszemcseként viselkednek, hatalmas távolságokat képesek megtenni a szél révén. Amikor lehullnak az égből, elraktározódhatnak a tavakban és lápokban. A szakértők az elemzés során olyan mintákra bukkantak az Antarktisz és Dél-Amerika között fekvő Déli-Georgia szigetén, amelyek 1700 kilométerre, Dél-Amerikában honos növényektől származnak.
A polleneket a déli féltekén uralkodó nyugati szelek szállították. Ezek meghatározóak a mai klímában, befolyásolják például az Antarktisz körüli áramlatokat, és védik a jeges földrészt a szubtrópusi melegtől.
Az eredményekből kiderült, a Dél-Georgiából érkező szél az elmúlt 10 ezer évben erősödött, és 2800-1500 éve volt legerősebb. Úgy tűnik, az erősebb időszakok egybeestek azokkal a periódusokkal, amikor hűvösebb volt Dél-Georgia szigetén.