Elkezdett áramot termelni a Hornsea 2
A világ legnagyobb tengeri szélerőműfarmja, a Hornsea, Nagy Britannia keleti partjának közelében található, 2021. október végén a második részegységét kapcsolták be.
A dán Ørsted nevű vállalat építi a világ legnagyobb tengeri szélerőműfarmját, a Hornsea-t, amely 4 egységből áll össze. A Hornsea 1 már 2020-ban megkezdte működését, a Hornsea 2-t most üzemelik be, a Hornsea 3 építés alatt áll, a Hornsea 4-et pedig még a tervezőasztalon található.
A Hornsea 2 összesen 165, egyenként 8 megawattos turbinából áll össze, és az 1-es számúval együtt összesen több mint 2,3 millió brit háztartást lát majd el elektromos árammal. A tervek szerint a négy rész együttesen több mint 6 gigawatt kapacitású lesz (ez hazánk teljes áramfogyasztásának közel a másfélszerese), s ezzel jelentősen hozzájárul majd a brit kormányzat által 2050-re kitűzött teljes karbonsemlegességhez.
A Hornsea 2 a brit partoktól 89 km távolságban épült meg, az Északi-tenger sekély régiójában, az egykori szárazföld, Dogger Bank területén. Az áramtermelést akkor kezdték meg a turbinák, amikor 2021 októberében elkészült a tengeri alállomás (OSS), és a meddő teljesítményt kompenzáló állomás (RCS), amelyek segítségével a partoktól távol termelt áramot a szélerőműfarm átadhatja a hálózatnak. A Hornsea 2 turbináitól indulva összesen 372 kilométernyi kábelhálózaton keresztül éri el az áram a tengeri alállomást, majd innen további 390 kilométer tengeri, és további 40 kilométer szárazföldi kábelen jut el szárazföldi alállomásig, amely Killingholme-ban van.
Patrick Harnett, a Hornsea 2 programigazgatója elmondta, hogy most már csak a maradék turbinák beszerelése és néhány végső teszt van hátra, ezért az eredményért pedig hatalmas köszönet illeti mindazokat, akiknek a munkája révén ez a járványidőszakban is megvalósulhatott.
A klímaváltozás kihívásaira a megújuló energia kiaknázása a megfelelő válasz, és a tengeri szélerőművek tekintetében Nagy Britannia világelső. „Hisszük, hogy a megújuló energiát sokkal nagyobb léptékben lehet alkalmazni, mint ahogyan eddig bárhol is láttunk volna. A Hornsea projekt fontos lépés a következő generációs szélerőműfarmok felé vezető úton”- tette hozzá Duncan Clark, az Ørsted brit regionális igazgatója.