Különböző bolygók, azonos mintázatok
A Föld és a Jupiter nagyon különbözik egymástól, mégis számos mintázat ugyanolyan a két égitesten.
A Jupiter a Földnél 11-szer nagyobb kerületű, ötször távolabb van a Naptól, mint bolygónk, négyszer hidegebb, és 2,5-szer gyorsabb a tengelyforgása. Ezen adatok alapján nem sok esélyt láthatunk arra, hogy mégis legyenek a két bolygó közt hasonlóságok. Az Earth Observatory azonban, egy fiatal kutató munkájának köszönhetően beszámolt ilyenekről.
Még 2019-ben tettek közzé egy képpárt (ez nyitóképünk), amelynek bal oldalán a Jupiter, ammóniában gazdag felhőinek örvényeit látjuk, amelyeket a bolygó gyors forgása, és a légkör mélyebb rétegeinek magasabb hőmérséklete hoz létre. A kép jobb felén a Föld, ezen belül is a Balti-tenger látható, ahol az örvényléseket a fitoplankton teszi láthatóvá; e turbulenciák igen fontosak a hő- és a tápanyag elosztásában.
Egyes kutatók kimondottan keresik az efféle hasonlóságokat, így például a Scripps Oceanográfiai Intézet fizikai oceanográfus munkatársa, Lia Siegelman is, aki a Juno űrszonda felvételei közt keresett a földi viszonyokhoz hasonló képeket. Siegelman az Amerikai Geofizikai Unió decemberben tartott konferenciáján mutatott be néhány ilyen példát.
A különböző turbulenciák által alkotott mintázatok arról árulkodnak, hogy a két égitesten vannak azonos hatású folyamatok. Bár a látott örvények nagyságában hatalmas eltérések vannak, a mögöttes folyadékdinamikai fizika ugyanaz!