A veszélyeztetett fajok közé kerül Canberra jellegzetes madara
A veszélyeztetett fajok közé kerül az ausztrál főváros, Canberra különleges madara, a sisakos kakadu (Callocephalon fimbriatum) - számolt be róla az ausztrál ABC News, a hírt az MTI tette közzé.
Sussan Ley, Ausztrália környezetvédelmi minisztere egy e-mailben tájékoztatta a főváros önkormányzatát, az ausztrál városok közül csak Canberrában élő szürke tollú kakadufaj veszélyeztetett státuszának visszaállításáról.
Rebecca Vassarottival, az ausztrál fővárosi terület (ACT) környezetvédelmi minisztere az ABC Newsnak elmondta: miközben szomorúak amiatt, hogy ez a lépés szükségessé vált, örülnek is a bejelentésnek, mert felhívja a figyelmet a faj védelmére.
A sisakos kakadu az eBird szerint kis méretű kakadufaj, amely csak Ausztrália délkeleti részén fordul elő. Tollazata szürkészöld, a hímek feje élénkpiros. Hangjuk egy nyikorgó ajtóra hasonlít. A sisakos kakaduk közkedvelt madarak Canberrában, a külvárosi hátsó kertekben és a város természetvédelmi területein fordulnak elő leggyakrabban – írta a Guardian.
Az Ausztráliában 2019-ben és 2020-ban pusztító bozóttüzek miatt számos állat veszélyeztetett státuszát kellett újragondolni. A koalák februárban kerültek fel a vörös listára. Mivel a bozóttüzek a sisakos kakadu élőhelyeinek 36 százalékát érintették, e madár is veszélybe került.
Sarah Legge professzor 2021-es becslése szerint a faj populációja 69 százalékkal csökkenhetett, mivel a klímaváltozás miatt már korábban elindult a létszámuk hanyatlása.
A sisakos kakaduk veszélyeztetett státusza azt jelenti, hogy a kormánynak figyelembe kell vennie az állami beruházásoknak a fajra gyakorolt hatásait. Holly Parsons, a BirdLife városi madarakkal foglalkozó projektvezetője hangsúlyozta: a kormánynak közbe kell lépnie, hogy jobban megvédje ezt a madárfajt és az őshonos erdőket, amelyek létfontosságú fészkelőhelyeket biztosítanak számára.