Evolúciós földrajz
Vajon mik azok a földrajzi tényezők, amelyek befolyásolják az evolúciót, és melyik tényező milyen módon hat? Egy új modell segít kiszámítani.
A St. Louis-i Washington Egyetem kutatója, Michael Landis vezette azt a vizsgálatot, amellyel a földrajzi tényezők és az evolúció közti kapcsolatot tárták fel. A kutatók szerint előrejelezhető módon működnek a földrajzi hatások, így azok, amelyek egy-egy populációt elválasztva fajképződéshez, vagy épp kihaláshoz vezethetnek el.
A különböző földrajzi akadályok – például egy hegylánc, vagy egy folyó – olyan fizikai korlátot jelenthet, amelynek hatására egy azonos fajba tartozó egyedek többé nem tudnak találkozni, keveredni. Azt talán sokan tudják, hogy az ilyen akadályok elvezethetnek új fajok kialakulásához, de akár kihaláshoz is. A kutatók most egy modellt készítettek, amelyben a különféle földrajzi tényezők és az evolúciós hatások közti összefüggéseket egyesítették, s e modell segítségével előrejelző számításokat lehet végezni egy-egy faj sorsát illetően. A FIG nevű biogeográfiai modellben a fajkeletkezés, a fajkihalás és a faj terjedése egyaránt kiszámítható az adott hely földrajzi sajátosságai alapján. A modellről készült tanulmányt a PNAS fogja közölni hamarosan.
A kutatók az anoliszok közé tartozó gyíkok segítségével tesztelték a modellt. E gyíkok a karibi szigetvilágon át terjedtek Észak- és Dél-Amerika felé. Nem lepődtek meg azon, hogy a modell szerint e gyíkok inkább a kis távolságokat és inkább a szárazföldeket választják a terjedésük útvonalaiban. „Vagyis a távoli tájak messzi vannak, a víz pedig nedves” – mondta viccesen a kutatás vezetője – azonban épp ez bizonyította, hogy a modell jól működik.” A további számításokból azok a földrajzi jellegzetességek és evolúciós változások is kiderültek, amelyek hatását eddig nem lehetett kiszámítani. A modell megmondta például azt a maximális távolságot, amelynek hatására egy faj két külön fajjá alakulhat át – a modell adatai pedig igen jól megegyeztek azokkal az adatokkal, amelyek a valódi anoliszok kapcsán jól ismertek. Világossá vált az is, hogy ugyanannak a távolságnak, ha víz választja el egymástól a két pontot, háromszor akkora hatása van, mint szárazföld esetén.
A biológusoknak eddig nem volt olyan, megfelelő statisztikai eszközük, amellyel modellezni lehetett volna egy faj kialakulását, kihalását és terjedést a rokon élőlények körében, ezért kellett készíteniük egyet maguknak. A FIG modell szabadon hozzáférhető, és bármely biológus a saját igényei szerint alakíthatja tovább.