Égi jelenségek 2022. április első felében
Az április a legszebb tavaszi hónap, érdemes az éledő természet éjszakai arcát is megfigyelni, akár az alkonyi holdsarlókkal, akár a hajnali Tejúttal.
Hajnalonta egyre szebb a Tejút
Áprilisban már számos virágzó növényt találunk, amelyek kiváló előtérként szolgálhatnak egy hajnali tejútfotózáshoz. Ilyenkor már elkezd nyílni a kökény, fehér habfátyolba vonva az erdőszéli cserjéket, de sokfelé találunk sárgán hullámzó repceszőnyeget is a határban. Mindössze egy jó csésze kávéra és a fényképezőgépünkre lesz szükség ahhoz, hogy hangulatos tavaszi tejútfotókat készíthessünk. Április első 10 napjában a holdfény nem fogja még megzavarni e szándékunkat.
A Tejút íve a keleti-déli égrészen látható, a Nyári Háromszög már jó 40 fokos magasságban jár, és a déli horizont felett a Skorpió csillagai és a déli Tejút ködösségei is jól megfigyelhetőek ilyenkor.
Alkonyi holdsarló április 2-án
Április 2-án napnyugta után 2,2 százalékos megvilágítású, gyönyörű, vékony sarlót figyelhetünk meg, 45 perccel a napnyugtát követően 7-8 fokos magasságban kereshetjük a nyugat-északnyugati égen. A sarló mellett a földfényt is láthatjuk, amely a Hold megvilágítatlan részén dereng fel. Mivel a Hold majdnem másfél órával nyugszik a Nap után, már ezen az estén is bőven jut időnk gyönyörködni benne! A sarló megfigyelésének kezdetéhez a legjobb időpontok keleti határainknál: 19:42, Budapesten 19:53, nyugaton 20:02 lesznek.
Alkonyi holdsarló Uránusszal április 3-án
3-án este a sarló még mindig szép vékony, de már 6,2 százalékos megvilágítású lesz, a földfényt még itt is remekül megfigyelhetjük. Ráadás, hogy ezen az estén a sarló mellett az Uránuszt is lefotózhatjuk, kicsit több mint fél fokra lesz a kékeszöld bolygó a sarló mellett. Bár az Uránusz elméletileg szabad szemmel is látható volna, csak sasszeműek veszik észre, mivel +5,85 magnitúdós csak a fényessége, fotón viszont megmutatkozik. Ha szeretnénk a sarlóval együtt megörökíteni, akkor ezt a csillagászati sötétség beállta körüli időben próbáljuk meg, jó másfél órával napnyugta után. Amikor a páros 9-10 fokos horizont feletti magasságban lesz, a bolygót a sarló jobb oldalán, ferdén, kissé magasabban lehet megtalálni.
Mars-Szaturnusz közeli együttállás 5-én hajnalban
A két bolygót a délkeleti égen találjuk, ám ehhez jó kilátású helyre van szükségünk, mivel már világosodni fog, így lehetőleg a bolygók felkeltét követően minél hamarabb keressük meg a párost. A keleti határainknál 04:50 körül, 04:55 felé, nyugati határainknál pedig 05:02 körül jár a páros 2-3 fok magasságban. A két bolygó közel egyforma fényességű, az alacsonyabban lévő Mars egy leheletnyivel halványabb, mint a felette, alig 17 ívperccel álló Szaturnusz. A két bolygót érdemes nagyobb teleobjektívvel fotózni. Az, hogy mennyire láthatjuk jól a párost, nagyban függ majd attól, milyen tiszta lesz a levegő.
Hold-Jászol-halmaz együttállás április 10-én este
Ha este 21 óra tájban tekintünk fel magasan a déli égre, majdnem a fejünk felett láthatjuk majd a 64 százalékos megvilágítású Holdat, és alatta 2,5 fokkal a Jászol-halmazt. Bár a holdfény már erős lesz, mivel nem lesz extra közel a halmazhoz, ezért tudjuk majd fotózni is az együttállást.