Tavaszi tűzvész a sztyeppén

Amikor a tavaszi napmelegben elolvad a mongol sztyeppe hava, az előző évi növényzet száraz maradéka feltárul.

Szeles, száraz időjárás esetén ez az elszáradt füvű pusztaság könnyen lángra lobban, ahogy a 2022. április 19-én készült, a Landsat–8 műhold által rögzített felvételen is látjuk.
Az Earth Observatory beszámolója szerint a műholdak először április 18-ra virradóra észlelték a tüzet a mongol-kínai határ közelében, a következő nap 90 kilométerrel odébb is fellobbantak a lángok, feltehetően annak hatására, amit a Szibéria és Kína közt fennálló nagy légnyomáskülönbség miatti igen erős szél okozott.
A mongol pusztán kipattant tűzvész leginkább azzal keltette fel a szakemberek figyelmét, hogy a füstjéből megszületett a nagy erejű tüzekre jellemző pirokumulusz felhő is, vagyis olyan gomolyfelhő, amelyek kialakulását nem a napfényben felmelegedő talajról, hanem a tüzek hője miatt felszálló légáramlatok serkentik. Ez a felhőtípus a nagy erővel égő tüzek jellemzője, az égésből származó anyagok, mint a szerves illó anyagok vagy a korom nagyobb légköri magasságba is eljuthat.
Azt, hogy egy ilyen felhő eléri-e a pirokumulusznak megfelelő magassági szintet, a felhőtető hőmérséklete segítségével műholdról is meghatározható, ugyanis el kell érnie a -40 Celsius-fokot. Mongólia felett, ezt az értéket jó egy órával a fotó elkészülte után, 19-én délben érte el a felhő.