A biológiai sokféleség napja
A biológiai sokféleség fontosságát hangsúlyozva, a természetvédelemmel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2001-ben május 22-ét a biológiai sokféleség nemzetközi napjává nyilvánította.
Ezen a napon a világ számos országában a figyelem középpontjában az élővilág és annak változatossága áll. De miért is fontos, hogy élővilágunk változatos legyen?
A biológiai sokféleség az emberi létezés feltétele, ez pedig egészséges környezetben valósulhat meg, ahol mindennek megvan a szerepe. A növények átalakítják a napenergiát, így azt más életformák számára is elérhetővé teszik. A baktériumok és más élő szervezetek a szerves anyagokat tápanyagokra bontják, így biztosítják a növények növekedéséhez szükséges egészséges talajt. A beporzók alapvető szerepet játszanak a növények szaporodásában, biztosítva ezzel az élelmiszereink előállítását. A növények és az óceánok jelentős szénelnyelők – olvasható az Európai Parlament weboldalán.
Összefoglalva tehát a biológiai sokféleség biztosítja számunkra a tiszta levegőt, édesvizet, jó minőségű talajt, és segít az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és az ahhoz való alkalmazkodásban.
Az alábbi videón Sir David Attenborough szemléletesen magyarázza el, miért fontos megőrizni bolygónk élővilágának változatosságát.