Hamufelhő Manam vulkáni szigete felett

A Pápua-Új-Guineához tartozó vulkáni sziget a Dél-Csendes-óceán egyik legaktívabb tűzhányója.

Az Earth Observatory 2022. május 22-én készült műholdfelvételén a Manam kráterének izzását a Landsat-8 infravörös és látható tartományú felvételből kombinált képen felfedezhetjük a szinte kerek, 10 km átmérőjű vulkáni sziget sajátosságait. A vulkánon május 17–19. között több kisebb kitörést is észleltek, a kitörési felhő a mérések alapján 2400 méteres magasságig jutott, márciusban azonban volt egy jelentősebb robbanás, amelynek során a felhő 15 km magasságba emelkedett.
A Manam rétegvulkán, ennek, pontosabban a robbanásos kitörésekből álló működésének eredményeként alakult ki meredek oldalának klasszikus, kúp alakú felépítése. 1807 méter magas, csúcsán két kráter található. A hegy első kitörését 1616-ban jegyezték fel európai hajósok, azóta is gyakran figyelhető meg, amint gyenge-közepes erejű robbanások követik egymást a hegyen. Amikor felhőmentes a sziget felett az ég, jól látható a hegycsúcsról sugárirányban induló jellegzetes négy meredek völgy, ahol a kitörések során mind az izzófelhők, mind a lávaárak a mélyebben fekvő területekre robognak, s a nagyobb kitörések idején a tengert is elérik. Egy 2005-ös, jelentősebb kitörés során nagy mennyiségű kén-dioxidot bocsátott ki a vulkán, amely azután Pápua-Új-Guinea fölé sodródott.
Az utóbbi évtizedek sorozatos kitörései miatt (1996-ban 13 halálos áldozat is volt) a sziget 9000 lakosát kitelepítették, majd 2007-től földterületet is biztosítottak számukra a szárazföldön. Azonban a pápua hagyományok miatt a lakosok részben visszaszivárogtak őseik földjére, így az újabb jelentős kitöréseknél ismét ki kell telepíteni az épp ott élőket. A sziget lakói saját nyelvet beszélnek, ami csupán egy a Pápua-Új-Guinea területén beszélt, mintegy 850 nyelv közül.
Pápua-Új-Guinea területéhez 14 aktív és 22 szunnyadó vulkán tartozik, ezek környezetében mintegy 250 ezer ember él veszélyeztetett helyzetben. A Manam a Bismarck-szigetvilág része, amely az Óceániát benépesítő lapita népcsoport számára is igen fontos helyszín volt, a vulkánoknak köszönhető obszidián miatt.
A vulkáni sziget azok közé tartozik, amely esetében nem zárható ki egy jelentős lejtőomlás sem, ez pedig cunamit okozna. A vulkán tevékenységét emiatt is kísérik figyelemmel, és emiatt is készül számtalan műholdfelvétel az aktivitásáról.