Környezetvédelmi rémálom volt

Egyelőre, a környezetvédők rémálma nem válik valósággá. A nepáli legfelsőbb bíróság nem engedi, hogy a kormány egy sokféle, részben kihalás fenyegette állatfajoknak otthont adó erdős vidéken építse meg az ország új nemzetközi repülőterét - tette közzé a hírt az MTI.

Bár az írásbeli ítélet 2022. május végén még nem volt nyilvánosan hozzáférhető, a Kathmandu Post című lap értesülése szerint a bírák utasították a kormányt, hogy keressen más helyet a repülőtérnek.
A magashegyi turizmustól függő himalájai országban az 1990-es évek óta dédelgetik egy új, a jelenlegi becslések szerint 3,45 milliárd dollárba (1272 milliárd forint) kerülő nemzetközi légikikötő építését a katmandui Tribhuvan repülőtér tehermentesítésére.
A nijgadh-i beruházás tervét környezetvédők mindig is ellenezték, mert a repülőtér számára kiszemelt terület egy nemzeti park közelében fekszik, és élőhelyet biztosít sok tigrisnek, leopárdnak, elefántnak, szarvasnak és majomnak.

Az idegenforgalmi minisztérium 2017-es becslése szerint a Nijgadh-reptér megépítéséhez 2,4 millió fát kellene kivágni. A kormány már hatmilliárd forintnak megfelelő összeget költött a projekt előkészítésére, köztük az elköltözni kényszerülő emberek kártalanítására.
Az egymást követő kormányok érvei szerint a kiszemelt terület a legalkalmasabb repülőtér építésére, egy lapos vidékről van szó, ahol aránylag kevés ember él, és amelyet könnyedén összeköthetne egy autópálya a 175 kilométerre lévő fővárossal. Nepál legnagyobb része hegyes-völgyes, az utak gyenge minőségűek.