Javult ausztrál partok műanyaghelyzete
A helyi intézkedések pozitív hatásaként értékelték a 6 év alatt elért változásokat a kutatók.
A Scimex tudományos hírportál számolt be arról az örvendetes esetről, amelyet ausztrál kutatók mértek fel, miként alakult a kontinensen a tengerpartok műanyagszennyezése: 29 százalékos csökkenést tapasztaltak. A tervek szerint az ország 2030-ra 80 százalékkal szeretné csökkenteni a tengerbe jutó szennyező anyag mennyiségét, bár ettől még messze járnak, a felmérés igazolta, hogy jó az irány.
A kutatásban a 2013-ban végzett partfelmérések adatait, valamint 563 ugyanott, 6 évvel később elvégzett partvizsgálatot vetették össze, s 32 hulladékfeldolgozó üzemet is átvilágítottak. A kutatás célja az volt, hogy kiderítsék, mely helyi módszernek van a legjobb hatása, épp ezért igen kellemes meglepetésként érte a kutatókat a 29 százalékos csökkenés eredménye.
Három olyan módszert azonosítottak, amely elősegítette a jó eredményt. Elsőként a tájékoztatás, ismeretterjesztés, figyelemfelhívás játszott fontos szerepet, illetve az önkéntes munkán alapuló hulladékgyűjtések. Másrészt jelentős hatású volt az, hogy a helyi hulladékkezelési stratégiák miatt kevesebb műanyag jutott a környezetbe, ide tartozott az illegális szemétlerakás hatékonyabb ellenőrzése, illetve az önkormányzati parttakarítás is. Harmadrészt fontos volt a gazdaságilag is észszerű újrahasznosítás, illetve a lakossági szemét-, szelektív hulladék- és lomgyűjtés, valamint a műanyag bevásárlószatyrok betiltása.
Különösen jó hatásúnak bizonyult a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés, illetve a nálunk is létező Te szedd! önkéntes szemétszedési akciók ausztrál megfelelője. A kutatók szerint hatékony, ha a helyi lakosság átlátja a problémát, s erre jók ezek a szemétszedési akciók.
Azok az önkormányzatok, ahol megszüntették a parttakarítást, érthető módon szennyezettebb lett a partszakasz, mint azok, amelyek folytatták e munkát. Azokon a helyeken viszont, ahol több információt lehetett a hulladékkezelésről olvasni, s ahol az önkormányzatok növelték a parttakarításra fordított összeget, jelentősen javult a helyzet.
Bár hazánknak nincsen tengerpartja, a hulladékkezelésben szerzett ausztrál tapasztalatokat mi is használhatjuk, mivel sajnos még mindig rengeteg szemét kerül a természetbe.