Nem mostanában lesz mágneses pólusváltás
A mágneses pólusok időnként helyet cserélnek bolygónkon, és gyakran riogatnak is vele különböző adatokra hivatkozva, ám egy új kutatás szerint nem mostanában kell tartanunk tőle.
Az Atlanti-óceán déli régiójában található egy hatalmas terület, amely alatt mágneses anomália húzódik meg, e helyen igen gyorsan csökken mágneses mezőnk ereje. A legtöbb, küszöbön álló pólusváltással riogató írásban erre hivatkoznak, ám a Lundi Egyetem kutatói amerikai kollégájukkal közösen végzett kutatásukban arra jutottak, ennek semmi köze egy feltételezett pólusváltáshoz.
A PNAS hasábjain közzé tett tanulmányban a kutatók 9000 évre visszamenőleg vizsgálták az anomália viselkedését, régészeti és geológiai adatok segítségével, és arra jutottak, hogy a mostani események egyáltalában nem egyedülállók.
A Dél-Atlanti Anomália (SAA) területén mágneses mezőnk az elmúlt 180 évben, a bolygó egészén észlelt kb. 10 százalékos csökkenésnél is jobban gyengült. Az SAA felett a műholdak meghibásodhatnak, mert a gyengébb mágnesség miatt több nagy energiájú sugárzás éri el e keringő mesterséges égitesteket. (Például a Hubble, ha e terület felett repül át, nem végez észleléseket, a hibák elkerülése céljából, és egyes esetekben az űrsiklók fedélzeti számítógépei is meghibásodtak, amikor erre vitt az útjuk.)
„Feltérképeztük az elmúlt 9000 év mágneses változásait, s arra jutottuk, hogy a Dél-Atlanti Anomália valószínűleg egy visszatérő jelenség lehet, amely bolygónk mágneses térerősségének változásaival együtt jár” – mondta Andreas Nilsson geológus, a kutatás vezetője.
A mágneses tér „belesül” a különféle, hőhatásnak kitett anyagokba, legyen szó kiégetett kerámiákról, vagy vulkáni kőzetekről, ezért mind a régészeti leletek, mind a geológiai minták egy része alkalmas a vizsgálatra. Megfelelő érzékenységű műszerekkel megmérhető a tárgy készítése, vagy a kőzet keletkezése idején uralkodó mágneses térerősség és a pólus iránya, majd az így kapott adatokat modellszámításokkal lehet értelmezni is.
A kutatók egy új módszert fejlesztettek, amellyel a különféle helyeken kigyűjtött adatokat az elmúlt 9000 év globális mágneses térképévé tudták egyesíteni. Kiderült, hogy időszámításunk előtt kb. 600 évvel a mostanihoz hasonló anomália létezett, amely aszimmetrikussá tette a Föld mágneses terét, s ez később eltűnt
A múltbéli adatok alapján a kutatók arra a megnyugtató következtetésre jutottak, hogy a Dél-Atlanti Anomália nem egy pólusváltás előjele, hanem visszatérő jelenség, amely nagy valószínűséggel el fog tűnni a következő pár száz év során.