Égi jelenségek 2022. július első felében
Holdsarlótól teliholdig vezet az út ebben a két hétben, megfigyelhetjük a nyári Tejutat, még mindig lehetnek világító felhők, s a hajnali bolygók többsége is látható.
Holdsarló 1-jén alkonyatkor
A Hold 6,3 százalékát világítja be a napfény, vagyis szép vékony, de jól látható sarlónk lehet, látványos földfénnyel. A sarló megfigyeléséhez ideális időpont keleti határainknál 21:28, Budapesten 21:39, nyugaton pedig 21:47; ekkor még jó egy óránk van holdnyugtáig. Bár az alacsonyan álló Hold és az alkonypír miatt igen kicsi az esély az extra tiszta égboltra, de akár a Jászol-halmaz néhány csillagát is megpillanthatjuk a lenyugvó Hold alatt 2,5 fokkal, esetleg egy binokulár segíthet ebben.
Holdsarló 2-án alkonyatkor
Már 12 százalékos megvilágítású lesz a Hold ezen az alkonyon, de ez még mindig szép sarlót jelent, a megfigyelést kezdhetjük az előző napihoz hasonló időben, ám már jó másfél óránk lesz holdnyugtáig.
4-én vagyunk legtávolabb a Naptól
Bár ma már talán mindenki tudja, bolygónk nem télen, hanem nyáron jár a Naptól legtávolabb ellipszispályáján. A nyári meleget és a rövid éjjeleket a Föld tengelyferdeségének köszönhetjük, nem a csillagunktól való távolságnak. A naptávol idején 152,098 millió kilométerre járunk a Naptól, míg a napközelkor, januárban 147,105 millió kilométerre voltunk. A különbség nem nagy, szabad szemmel nem vesszük észre a napkorong méretén, de azonos fókusztávon készült összehasonlító fotón már igen.
Rövid éjszakák a hónap első hetében
Alig 2,5 órás a csillagászati sötétség ideje, és a Hold fénye is egyre tovább zavarhat. 7-én már éjfél után nyugszik az Hold, ekkor alig 2 óránk marad a csillagászati sötétség végéig, vagyis ennyi időnk van a Tejút vagy a különféle csillagködök, galaxisok megfigyelésére. 7-ét követően naponta fél órával rövidebb ez az időszak, a csillagászati szürkület pedig országrésztől függően hajnal 2 és 2:30 közt kezdődik, így érdemes terveznie annak, aki a csillagok alatt töltené az idejét.
Telihold 13-án
25 perccel napnyugta után kel a júliusi telihold, ez a lehető legszebb fényviszonyokat jelenti a holdkeltéhez. A keleti ég alján rózsás sávként húzódik a Vénusz-öve, alatta a Holddal együtt emelkedik majd feljebb a Föld árnyékának kékesszürke sávja. A holdkeltét a keleti határainknál élők 20:53-kor, a budapestiek 21:04-kor, a nyugati országrész lakói pedig 21:12-kor figyelhetik meg.
Még mindig látható számos bolygó hajnalonta
A júniusi hajnali bolygósorakozó júliusban még tovább is tart, bár már a Merkúr nélkül, a Mars, Jupiter, Szaturnusz hármas sora már éjjel egy után élvezhető, vagyis még szép sötét égen. A Vénusz csak hajnal 3 után kel fel, már világos égen figyelhetjük meg. Ha esetleg egy késő éjjeli, kora hajnali tejútfotózásra szánjuk rá magukat, érdemes a három fényes bolygót is megnézni.
A világító felhők még mindig megjelenhetnek
A július eleji időszakban alkonyat után vagy hajnal előtt is feltűnhetnek az északi horizont közelében bolygónk légkörének legnagyobb magasságban kialakuló felhői, a 80-85 kilométeren születő éjszakai világító felhők (NLC). Bár a fokozódó naptevékenység miatt idén kevesebb juthat belőlük, ha valaki kinn tölti az erre alkalmas órákat, érdemes néha az északi ég aljára pillantani. NLC-t akkor láthatunk, ha a Nap a horizont alatt 6-16 fokkal van, vagyis a navigációs és a csillagászati szürkület idején.