Szép lassan eltűnik Amerika ikonikus tava
A Mead-tóra súlyos hatást gyakorol a Nyugat-Amerikát régóta sanyargató aszály.
A Las Vegas közelében húzódó, a Hoover-gát mögött található Mead-tó Nevada és Arizona állam egyik legikonikusabb helyszíne. A 180 kilométer hosszú víztározó tárolási kapacitását tekintve a legnagyobb mesterséges tó az Egyesült Államokban, az utóbbi időkben ugyanakkor a víztömeg elkezdett drámaian átalakulni.
Adam Dailey 15 éve hajókázik a tavon, ebben az időszakban a partvonal több száz métert nyomult előre – számol be az AFP. A Mead-tó szép lassan teljesen hajózhatatlanná válik, a csökkenő vízszint miatt kiszámíthatatlanná válik a terep, egyre gyakrabban keletkeznek károk a járművekben a sziklák miatt. A jelenség hátterében az Amerika nyugati részét két évtizede sújtó szárazság áll. Mára egyetlen helyszín marad, ahol a hajókat rámpa segítségével a vízre lehet bocsátani, Dailey szerint mindenki próbál ezért az egy helyért megküzdeni. „Elég szomorú, ami történik” – mondta a férfi az AFP-nek. A Mead-tóhoz való hozzáférést biztosító Nemzeti Parkszolgálat 2010 óta 40 millió dollárt fordított arra, hogy a víz elérhető maradjon a hajósok számára.
A tározó nemcsak a kikapcsolódás miatt fontos, a tó emberek tízmillióinak és rengeteg gazdaságnak biztosít vizet. A Mead-tó zsugorodása aggasztó, mára a tározó kapacitásának negyedét éri csupán el a víz.
Klímakutatók szerint a tágabb régióban korábban is előfordult igen hosszú aszály, a mostani jelenség a globális felmelegedéssel kombinálva viszont teljesen átalakítja a térséget. A Sziklás-hegységben az utóbbi időkben kevés hó esett, a vékony hótakaró ráadásul rendszerint gyorsabban olvadt el, ezért akadozik a Colorado folyó ellátása.
A Mead-tó klimatikus szempontból újszülött, nagyjából 90 éves. Emberi szemmel ugyanakkor ijesztő, hogy milyen gyorsasággal tűnik el.