Súlyos aszályhelyzet hazánkban

Az ország egyre nagyobb területén válhat súlyosabbá az aszályhelyzet - olvasható az MTI hírei között.

Siklós Gabriella az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője elmondta, az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) előrejelzései szerint a következő napokban már nemcsak az ország keleti területein, hanem nyugatabbra is fokozódhat a vízhiány.


A vízhiány miatt több helyen másod-, harmadfokú készültség van érvényben. Ezeken a területeken a nap 24 órájában ellenőrzik a vízfolyásokat, a csatornák állapotát, összehangolják az öntözési igényeket, továbbá a szivattyúk telepítése és karbantartása is folyamatosan zajlik.
Siklós Gabriella azt is elmondta, hogy a nagyobb tavak minőségét és szintjét is folyamatosan ellenőrzik. A vízminőség mindenhol megfelelő.
A Balatonon alacsony a vízállás, de mindenkit megnyugtatva kiemelte: az elmúlt 100 évet tekintve – 1921 és 2021 között – hatvan alkalommal alacsonyabb volt a vízszint a jelenleginél.
A Velencei-tavon viszont komoly beavatkozásokra van szükség, jelenleg 4 centiméterre vannak a valaha mért legalacsonyabb vízállási szinttől. Itt minden hajnalban levegőztetik a tavat a szakemberek és folyamatosan próbálják az oxigént dúsítani a vízben az élővilág érdekében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint Magyarországon átlagosan háromévente fordul elő szárazabb, vagy csapadékosabb év. Rendszertelenül előfordulnak továbbá tartósan száraz, illetve csapadékos évek sorozatban is.


Az elmúlt évszázadban is gyakran előfordultak, akár éveken keresztül is tartó, száraz periódusok.
A meteorológiai szolgálat felhívta a figyelmet, hogy bár az időnként fellépő szárazság, aszály hozzátartozik Magyarország éghajlatához, azt azonban kiemelték: az elmúlt évtizedekben jelentősen melegebbé váltak a nyarak, a több és intenzívebb hőhullám pedig gyakoribb aszályokat okozhat.