Tovább korlátozzák a vízhasználatot Amerikában
Az aszály miatt durván lecsökkent a Colorado folyó vízhozama.
További komoly víztakarékossági szabályokat írt elő az amerikai kormány a délnyugati államok számára – számol be az MTI. A döntés célja, hogy megóvják a Colorado folyó vízkészletét. A további csökkenés miatt második fokozatú vízhiányriasztás lépett életbe, a szövetségi kormány egy tervet akar kidolgozni a folyóvölgy védelme érdekében.
A vízhiányriasztás második fokozata azt jelenti, hogy Arizona, Új-Mexikó és Nevada államoknak kötelezően tovább kell mérsékelniük a vízkivételt a Coloradóból. A kötelező előírás legkeményebben Arizona államot érinti, amely nagyjából ötödével kevesebb vizet használhat fel az eredetileg engedélyezett mennyiségből.
A Colorado 40 millió embert lát el ivóvízzel az ország délnyugati részén fekvő hét államban, emellett táplálja a térség 15 milliárd dollár bevételt termelő mezőgazdaságát. A tágabb régiót az utóbbi időkben történelmi szárazság sújtja. A vízügyekért is felelős szövetségi Helyreállítási Iroda adatai alapján az elmúlt két évtizedben a Colorado vízhozama 25 százalékkal maradt el attól az értéktől, amellyel a partján fekvő államok vízhasználati megállapodásukban számolnak.
A Helyreállítási Iroda már júniusban előírta a hét érintett állam – Arizona, Kalifornia, Colorado, Nevada, Új-Mexikó, Utah és Wyoming – számára, hogy augusztus közepéig készítsen tervet arra, miként csökkentené 15 százalékkal a vízkivételt jövőre. Sajtóhírek szerint a tervezett lépések elsősorban a kaliforniai és arizonai mezőgazdasági vállalkozásokat érinthetik súlyosan, amelyek ellentételezést követelnek. A csökkenő vízállás a folyó villamos erőműveinek működését is hamarosan veszélybe sodorhatja.
A folyó vizének használatáról az 1920-as években kötöttek egyezményt az érintett tagállamok. Ennek értelmében a víz fele a felső folyószakaszon fekvőket, a másik fele az alsó szakaszon fekvőket illeti meg, emellett biztosítanak Mexikónak is bizonyos vízmennyiséget. A Colorado folyó Mexikó területén folyik bele a Csendes-óceánba.
Egy 2020-as tanulmány alapján az Egyesült Államok délnyugati részét egy megaszárazság sújtja. A tartós, szélsőséges aszály 2000-ben kezdődött.