A wifi is feljut a Kilimandzsáróra
Afrika ikonikus hegyén a nagy sebességű kapcsolattal a hegymászók biztonságát is növelni lehet.
Évente több tízezren keresik fel a tanzániai hegyet, s év végétől akár már a csúcsról is posztolhatnak szelfit, vagy épp írhatnak emailt az arra járók, számolt be a Smithsonian Magazine. A tanzániai állami telekommunikációs vállalat jelenleg a hegy 3720 méteres magasságáig biztosít megbízható wifit.
Az 5895 méter magas hegyre optikai kábellel vitték fel (illetve még viszik tovább) az internetelérést, mégpedig egy országos nagy sebességű internethálózat-fejlesztési projekt keretein belül.
Az interneteléréssel a hegymászók, túrázók könnyebben kaphatnak segítséget, vagy épp gyorsabban érhetik el a navigációs eszközöket. Az ország információs és kommunikációs minisztere, Nape Moses Nnauye szerint korábban veszélyes volt a hegymászás ezen a szakaszon segítség nélkül. Tanzánia GDP-jének 17 százalékát a turizmus hozza össze, s ezen belül a leglátogatottabb terület a Kilimandzsáró és környezete. Ennek hatására építették ki a nagy sebességű internetet, és ugyanez vezeti azt a tervet is, miszerint lanovkát építenek a hegyre, hogy azok is feljuthassanak, akik nem tudják megmászni. A tervet mind a turizmusban érintettek, mind a környezetvédő csoportok erősen támadták, és egyelőre nem kezdődtek el a 72 millió dollárra rúgó beruházások az 1987-től az UNESCO Világörökség oltalma alá tartozó hegyen.
A Kilimandzsáró a világ legnagyobb magában álló hegye, vagyis nem része egy hegységnek vagy hegyláncnak, hanem egészen egyszerűen csak 4900 méterrel kiemelkedik a Kenya-Tanzánia határvidékén lévő fennsíkból. A hegy egy kb. 2,5 millió éve létrejött rétegvulkán, amelynek legmagasabban fekvő krátere, a Kibo kb. 150-200 ezer évvel ezelőtt működött utoljára (ezek a legfiatalabb kőzetei, amelyek korát ismerjük), számtalan, főként nagy magasságból készült felvételen megfigyelhető parazitakrátere van. Két kisebb csúcsa a Mawenzi és a Shira rég kialudtak, de a Kibo esetében nem zárható ki, hogy valaha még kiújulhat a működése. Az 1940-es évek első felében igazolták, hogy aktív gázkiáramlások vannak a hegyen, ezt a hegymászók ma is érezhetik a kráterből áradó záptojásszag formájában.
Habár a hegyen elérhető széles sávú internet jó dolog, azt is érdemes hozzátenni, hogy Tanzánia területén ez csak kivételes helyeken adatik meg, ugyanis a kormány a vidéki infrastruktúrát nem fejleszti, arra hivatkozva, hogy nincs rá igény – a vidékiek pedig azért nem vásárolnak megfelelő eszközöket, mert nincs hozzá meg az infrastruktúra. Talán, ha a turistalátványosságokkal végeztek, akkor a lakosság is sorra kerülhet e beruházásokban.