Hambach szénbányája
Az energiaválságban újra előtérbe kerülhetnek azok a fosszilis energiahordozók, amelyektől észszerű okokból már évtizedek óta igyekszünk megszabadulni.
Az Észak Rajna-Vesztfália területén lévő óriási külszíni bánya, Köln városától nyugatra, mintegy 25 kilométerre található. Az Earth Observatory felvétele 2022. április 17-én a Nemzetközi Űrállomásról készült.
A bányát 1978-ban nyitották meg, rossz minőségű barnaszén, lignit kerül itt ki a földből, kis mélységből, ezért külszíni fejtésként üzemel. A lignit gyenge fűtőértékű és nedves szénnek számít, amelyet leginkább elektromos erőművekben használnak fel.
Eredetileg egy erdő állt a helyén, amelyet a bányát birtokló vállalat mára 90 százalékban tarra vágott, az erdő még meglévő részére ugyanez a sors vár, ám a nagy fokú tiltakozások miatt elhalasztották az erdőirtást. Az erdő maradéka a bányaüreg alatt, az űrfelvétel alján látható, bár nehéz megkülönböztetni a környék zöld szántóföldjeitől.
A kitermelt meddőből egy dombot épített (Sophienhöhe) a bánya tulajdonosa, amelyen tízmillió fát ültettek el 1978 óta. Ez a világ legnagyobb mesterséges dombja, 301,8 méteres tengerszint feletti magassággal, 120 kilométernyi kanyargós sétaút járja be a területet. A domb a fotó tetején látható, de nem fért rá a teljes területe a felvételre. A bányászat befejezése után a mostani bányagödörből tó lesz, részint talajvízzel, részint a nem túl távol kanyargó Rajnából szeretnék feltölteni. Ezzel válhat majd teljessé a rekultiváció a szénbánya helyén.
2017-es adatok szerint a bánya területe közel 44 négyzetkilométeres volt, a legnagyobb mélysége 470 méteres, és évente 40 millió tonna lignitet termelnek ki. Hambach, és két közeli, kisebb fejtésben kinyert lignit Észak Rajna-Vesztfália teljes energiaigényének 40 százalékát képes biztosítani.