Égi jelenségek 2022. október első felében
Itt az ősz első teliholdja, hajnalonta láthatjuk a Merkúrt és az állatövi fényt, beindul az őszi meteorszezon, és néhány együttálláshoz is szerencsénk lehet.
Beindulnak az őszi meteorrajok
Számos kisebb őszi meteorraj ajándékozhat szép látványt az észlelőknek, habár önmagában egyik raj se hasonlítható a „nagyokhoz”, együttesen, illetve a tűzgömbjeik által mégis figyelemre méltóak. Mivel a telihold már megint a nyakunkon, ezért elsősorban a hónap első napjait érdemes meteorvadászattal tölteni. Már láthatunk az Orionidák rajába, a Drakonidák rajába, jönnek a Delta Aurigidák, az Epszilon Geminidák, valamint a Taurida rajkomplexum északi és déli rajába tartozó fényes hullócsillagokat is. A Drakonidák kivételével mindegyik megfigyeléséhez a hajnal előtti órák a jobbak, a Drakonidák viszont a kora esti órákban adják a legtöbb meteort. Igazából a Tauridákra érdemes a legjobban figyelnünk: mindkét tagja nagy, rendkívül látványos tűzgömbökre képes, és ezek még csak nem is a maximum éjszakáján koncentrálódnak, hanem gyakorlatilag bármelyik éjjel felbukkanhatnak az égen. Ezekre jellemző a zöldes szín, és a megmaradó „füstnyom”, amelyet sötét helyről, holdmentes égről akár perceken át is láthatunk.
Reggeli kávé Merkúrral
A Merkúr a keleti ég alján látható a hajnali időszakban, 8-án lesz a legnagyobb látszólagos távolságban a Naptól, másfél órával napkelte előtt keressük meg. Ez időben a keleti határainknál 5:10, nyugaton 5:30 körüli időpontot jelent, így a reggeli kávénk után jó eséllyel megpillanthatjuk. A bolygó 40-50 percen keresztül követhető lehet, ha tiszta az ég alja.
A Merkúrról talán nem sokan tudják, hogy a krátereit művészekről, írókról, zeneszerzőkről nevezték el, kivéve a legnagyobbat, a Caloris-medencét. A kb. 1550 kilométer átmérőjű becsapódási kráter a Naprendszer legnagyobbjai közt foglal helyet.
Állatövi fény a hónap első hetében
Hajnalonta az őszi állatövi fényt is megfigyelhetjük: ha a Merkúrt szeretnénk megnézni, egybeköthetjük a finoman derengő bolygóközi por megfigyelésével. Azonban, míg a bolygót akár egy budapesti tízemeletesből is látjuk, ha rálátunk a keleti horizontra, addig az állatövi fény megpillantásához sötét, fényszennyezéstől mentes keleti-délkeleti égre van szükség. Napkelte előtt kb. 2 órával jelenik meg, és még egy órán át követhetjük, tiszta ég esetén.
Hold-Szaturnusz együttállás 5-én
Majdnem 4 fokkal a 80 százalékos Hold felett keressük a Szaturnuszt a kora esti órákban, az éjszaka előrehaladtával kissé nő a távolságuk, és a gyűrűs bolygó a Hold jobb oldalára tér át. A fotózásnál érdemes figyelembe venni, hogy alacsonyan járnak, alig emelkedik 20 fok fölé a Hold, így egyrészt könnyen eltakarhatja akár erdő, akár épület, másrészt viszont szebben tudjuk a tájba komponálni.
Hold-Jupiter együttállás 8-án
Mintegy 2,5 fok távolságban láthatjuk a 98,5 százalékos Holdat, s felette a meglehetősen fényes Jupitert. A távolságuk egy egész kicsit csökkenni fog az éjszaka második felére, de nem jelentősen, így nem érdemes sokat várni, ha szeretnénk az együttállást fotózni.
Telihold október 9/10-én éjjel
Az első őszi telihold 9-én este 18:01-kor kel fel a keleti határaink közelében élők számára, Budapesten 18:13-kor, nyugaton pedig 18:23-kor, ez néhány perccel a napnyugta után következik be, így szép látványban lehet részünk, tiszta idő esetén. A telihold a keleti ég alján napnyugtakor megjelenő rózsás sávban bukkan majd fel, ami különösen széppé teszi ezt a holdkeltét.
Ha éjjel szeretnénk holdfényes tájat fotózni, már jó eséllyel láthatunk szép színes lombú fákat is, azt is érdemes figyelembe venni, hogy 45-50 fok közti magasságba emelkedik éjjel a Hold, így az árnyékok kissé rövidebbek lesznek, mint a nyáron megszokhattuk.
Hold-Mars együttállás 14-én
A 75 százalékos Hold és a ragyogóan vörös Mars kettősét 3,5 fok választja el egymástól, a távolságuk az éjszaka során csökkenni fog kicsit. Igen nagy magasságba emelkednek, így szinte a fejünk felett láthatjuk majd őket a hajnali órákban.