5,3 milliárd mobiltelefon megy a szemétbe 2022-ben
Ha mindezen telefonokat egymásra fektetnénk, 50 ezer kilométerre, vagyis a Nemzetközi Űrállomás keringési magasságánál 125-ször magasabbra, a Hold-Föld távolság mintegy nyolcadáig érne a halom.
A világban jelenleg mintegy 16 milliárd mobiltelefon van az emberek birtokában, és ebből – a számítások szerint – 5,3 milliárd darabot dobunk el 2022-ben, számolt be kutatási eredményéről a 20 éve alakult WEEE Forum, a világ elektronikai hulladékával foglalkozó nonprofit szervezet. A bejelentést az Elektronikai Hulladék Világnapra, október 14-re időzítették.
Mindannak ellenére, hogy e készülékekben rengeteg értékes anyag, mint arany, réz, ezüst, palládium és más újrahasznosítható összetevők vannak, a vizsgálatok szerint a hatalmas mennyiségnek csak egy kis töredékét nyerjük vissza az elektronikai hulladék kezelésének megfelelő módon. Az elemzők szerint a legtöbb készülék garázsok vagy szekrények mélyére, vagy épp a háztartási hulladékkal együtt a szeméttelepekre jut.
Kis méretű készülékeinket hajlamosak vagyunk őrizgetni, még akkor is, ha már tönkrementek. Ugyanezek az eszközök azok, amelyek könnyedén a kukában landolnak, mert bár egyedi darabként értéktelennek tűnnek, globálisan elképesztően nagy értéket képviselnek.
A WEEE egy átfogó felmérésben igyekezett feltárni azokat az okokat, amelyek e tendencia mögött állnak. Hat, az EU országait képviselő országban végzett felmérések alapján egy átlagos európai háztartásban 74 elektromos és elektronikus berendezés található a telefonoktól a kenyérpirítókig (a lámpákat nem számolva). Ezekből átlag 9-et, bár működik, mégse használnak, 4 pedig úgy pihen a háztartásokban, hogy működésképtelen.
Mi az 5 leginkább halmozott ilyen termék?
1. apró elektronikai eszköz kiegészítők (fülhallgatók, távkapcsolók)
2. kisebb háztartási eszközök (óra, vasaló stb.)
3. kisebb informatikai eszközök (egér, külső meghajtó, billentyűzet, router)
4. mobilok és okostelefonok
5. ételkészítéshez használt kisebb eszközök (grill, turmixgép)
Miért is ragaszkodunk e tárgyakhoz? A válaszadók elmondása szerint 46 százalékban azért, mert még használni tervezik őket, 15 százalék tervezi az eladását, elajándékozását, 13 százalék érzelmileg kötődik, 7 százaléknak pedig nincs információja, hogyan lehet szakszerűen megszabadulni tőlük. Mindössze 1 százalékban válaszolták azt, hogy az adott eszköz nem tartozik az újrahasznosíthatók körébe.
A háztartási hulladékba legnagyobb eséllyel a LED lámpák kerülnek azonban (a legtöbb hazai bevásárló központban, barkácsáruházban és hipermarketben van olyan gyűjtőpont, ahol ezek leadhatóak).
Az elektronikai eszközök mennyisége sajnos sokkal gyorsabban nő, mint az újrahasznosításuk üteme, ezen pedig sürgősen változtatnunk kell. A 2022-ben a hulladékká váló kis méretű eletromos-elektronikus eszközeink tömege a Kheopsz-piramis négyszerese, 24,5 millió tonna lesz. Ha nem teszünk semmit, akkor 30 év múlva ez a mennyiség már meghaladja a 100 millió tonnát, a jelenlegi növekedés ütemével számolva.