A metánkibocsátást mérő globális rendszer készül

A jelenlegi felmelegedés mintegy negyedéért a metán felelős, ezért van szükség a kibocsátás lehető legpontosabb követésére.

A COP27 klímacsúcson jelentette be az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) azt a földi hálózatot kiegészítő műholdrendszert, amellyel a globális metánkibocsátást fogják mérni, s amelynek adatai alapján azonnali cselekvésre lesz lehetőség. A MARS (Metán Figyelmeztető- és Reagáló Rendszer angol betűszava) az UNEP meglévő metán-obszervatóriuma (IMEO) keretein belül szolgálja majd a klímaváltozás elleni küzdelmet.
A másfél fokos klímacélhoz legalább 30 százalékkal csökkentenünk kell a metánkibocsátást, ehhez pedig szükség van a pontos mérésekre. A műholdrendszerhez számos kormányzati (köztük az USA, az EU) és civil szervezet, magánalapítványok (pl. a Bezos Earth Fund) anyagi támogatásával is hozzájárulnak, és olyan partnerek segítik a működését, mint pl. a Nemzetközi Energiaügynökség.
A rendszer a legmodernebb műholdas mérési adatokat a felszíni mérések során szerzett információkkal ötvözi majd, ez lehetővé teszi a kibocsátó források igen gyors felismerését, és az ellenlépéseket is.
„A metánkibocsátás csökkentése a leggyorsabb módszer arra, hogy fékezzük a felmelegedést és hogy az 1,5 Celsius-fokos klímacél közelében maradhassunk, az új figyelmeztető-reagáló rendszer pedig kulcstényező lesz a Globális Metánvállalás teljesítéséhez” – mondta John Kerry, az USA klímaügyekért felelős elnöki különmegbízottja.
A Globális Metánvállalás a 2021-es COP26 klímacsúcson indított kezdeményezés, amelyben az aláírók (több mint 100 ország) vállalják, hogy a globális metánkibocsátást a 2020-as értékhez képest 30 százalékkal csökkentik 2030-ra. A metánból ugyan jóval kevesebb jut a légkörbe, mint a szén-dioxidból, ám sokkalta erőteljesebb üvegházgáz. Az külön szerencsénk, hogy mindössze 12 év alatt kiürül a légkörből (szemben a szén-dioxid sok évszázados fennmaradásával), így alkalmas arra, hogy gyors klímavédelmi eszközként használjuk.
A MARS mérőrendszere a bolygónkon fellelhető metánkibocsátó gócokat térképezi fel, s a nagy felbontású műholdas adatok segítségével konkrét kibocsátóhoz igyekszik ezeket kötni. Ezen adatok alapján az UNEP figyelmezteti az érintett kormányokat és cégeket, így a felelősök megkezdhetik a kibocsátás elleni lépéseiket, de szükség esetén ebben is segít majd a világszervezet.