Újra úton a Hold felé – elindult az Artemis-1
A NASA új holdi projektjének első, ember nélküli küldetését többszöri csúszás után 2022. november 16-án indították útnak.
A küldetést különböző műszaki okok miatt többször halasztották már, ám a november 16-i indítást minden rendszer rendben várta, annak ellenére, hogy néhány napja a Nicole trópusi ciklon is megközelítette a floridai űrközpontot, miközben a rakéta már az indítóálláson várakozott. A rakéta, magyar idő szerint éjszakára eső üzemanyagtöltése közben egy folyékonyhidrogén-szivárgást észleltek, amikor már majdnem teljes volt a tankolás. A földi indítószemélyzet e célra kiképzett speciális egységét a rakétához küldték, hogy egy utántöltő szelep csavarját meghúzzák. A feladattal a tervezett indítási ablak kezdete előtt 2 órával végeztek, ezt követően a tankolást is rendben befejezték. A következő probléma egy, az indítást felügyelő radarállomással volt, amellyel megszakadt az adatkapcsolata az irányítóknak. Hamarosan kiderült, hogy egy hibás hálózati eszköz miatt nem elérhetőek a radar adatai, ennek a cseréje is megtörtént időben, ám a teszteléséhez még egy kis időre volt szüksége a csapatnak.
A csúszásokat követően végül magyar idő szerint 2022. november 16-án reggel 7:48-kor került sor.
We are going.
For the first time, the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion fly together. #Artemis I begins a new chapter in human lunar exploration. pic.twitter.com/vmC64Qgft9
— NASA (@NASA) November 16, 2022
Az SLS szupernehéz rakéta és az Orion űrhajó (ezúttal csak szenzorok ezreivel felszerelt bábukat szállít élő utasok helyett), illetve a hordozórakéta felső fokozata, miután az Oriont a Hold felé útjára bocsátotta, számos nanoműholdat is pályára állít.
Az Orion 4 nap alatt ér el a Holdig, ahol a Hold gravitációja segítségével retrográd pályára áll, amelynek közelpontja 100 kilométerrel a felszín felett lesz. Az e pályán eltöltött idő során számos eszközét teszteli, majd a küldetés 21. napján visszaindul a Föld felé. Az út során összesen 2,1 millió kilométert tesz meg az űrjármű! Az indítástól számított 25. napon, vagyis 2022. december 11-én érkezik haza, a légkörben 40 ezer kilométer per óráról 480 kilométer per órára fékeződik, eközben a hőpajzsa 2800 Celsius-fokra forrósodik. A küldetés egyik legfontosabb feladata lesz az, hogy a hőpajzsot éles körülmények közt teszteljék (természetesen korábban laborkörülmények közt erre már sor került).
A fékezőernyői segítségével aztán tovább lassít, végül a Csendes-óceánba pottyan, a tervek szerint San Diego közelében, ahol a rá várakozó hajó kiemeli az óceánból. A küldetés teljes időtartama alatt folyamatosan mérik a körülményeket az Orion belsejében is, hiszen ez lesz a főpróba az emberes repüléshez.