Megközelítette a Holdat az Artemis-1
A NASA új holdi küldetésének tesztútján minden az elvártak szerint halad.
2022. november 21-én a déli órákban került a legközelebb a Holdhoz az Artemis-1 küldetés Orion űrhajója, miközben a jármű az előirányzott Hold körüli pályára állt. A közelítést élőben közvetítette a NASA az Orion külsejére felszerelt kameráknak köszönhetően. E kamerák fő feladata az űrhajó figyelése, ám a feladatba belefért az is, hogy az érdeklődők számára is látható legyen. Az pedig egészen megható, amikor az ember élőben „visszanéz” a saját otthonául szolgáló bolygóra egy űrhajó kamerája jóvoltából!
A küldetés egy szempontból a hőskort idézte: míg a Hold túlsó felén haladt az űrjármű, addig nem volt vele rádiókapcsolat. A későbbiek során ez már nem így lesz, a Gateway űrállomás a Holdon átjátszóként szolgál majd, így akkor is lesz rádiókapcsolat a Hold körül dolgozókkal, ha azok épp a túloldalon, vagyis közvetlen rádiókontaktus nélküli helyen járnak. A november 21-i fő manővert, amellyel retrográd Hold körüli pályára állt az Orion, pont e Hold mögötti „rádiócsend” idején végezte el, minden fennakadás nélkül, az előzetes parancsoknak megfelelően. Nagyjából egy hétig járja majd ezt, az igencsak üzemanyag-takarékos és stabil pályát az Orion, ezen idő alatt számtalan tesztet végeznek el az űrhajó berendezésein. A hétfői manőverek során az Orion átrepült a az Apollo-11, Apollo-14 és az Apollo-12 leszállóhelyei felett is.
E pályán a Holdtól legnagyobb távolságát november 25-én hazai idő szerint 21:53-kor éri majd el, ekkor mintegy 105 ezer kilométerre távolodik el égi kísérőnktől. A Földtől legnagyobb távolságban pedig november 28-án lesz 21:05-kor, mintegy 497 ezer kilométerre, ez mintegy 37 ezer kilométerrel több, mint az Apollo-13 eddigi, 460 ezer kilométeres rekordja.