A nemzeti park, ami egy szunnyadó vulkánon létesült
Az oregoni Crater Lake Nemzeti Park egy igazi csoda az USA legmélyebb édes vizű tavával, példátlan kilátással és hosszú turistautakkal.
Kevesen felejtik el azt a látványt, amelyet a tó első megpillantása jelent egy derűs napon: a 600 méteres szirtek gyűrűjében álló, mély tintakék tó csodáját. A hegyi kékmadár (Sialia currucoides), az őslakosok legendája szerint szürke volt, mígnem egyszer megfürdött a tó vizében – számolt be a nationalgeographic.com.
A Crater Lake, vagyis nemes egyszerűséggel Kráter-tó mintegy 7700 éve alakult ki, a Mazama nevű vulkán kitörését követően. A vulkán része a Cascade-hegységben álló tűzhányók láncolatának, ide tartozik a jól ismert Mt. St. Helens is. Az egykor mintegy 1600 méterrel a táj fölé magasodott Mt. Mazama gyomrából, az időszámításunk előtt 5700 körüli robbanásos kitörése során hatalmas mennyiségű kőzetanyag távozott vulkáni hamuvá válva, majd ennek hatására a vulkán beomlott, s kialakult az a mélyedés, amely a mai tó otthonává lett.
A ma 579 méteres maximális mélységű tó a csapadékvíznek köszönhetően telt meg. A környékét aztán újra meghódították a vadvirágok és a különféle fenyők, s visszatértek az őzek, mormoták, fekete medvék, hiúzok, ölyvek és sasok. A tó vízi ökológiája még nem teljesen ismert, de 1988-89-ben egy kis merülőhajóról a szakemberek felfedezték, hogy a mélyén meleg vizes források is erednek, s ezek is hozzájárulhatnak a különlegességéhez.
A régió tiszta levegője ideálissá teszi a túrázáshoz a Kráter-tó környezetét a kb. 140 kilométernyi úton, amelynek számos pontjáról több mint 150 kilométeres távolságba is elláthat a kiránduló. A kaldera sziklagyűrűjén az időjárás viszontagságainak kitett fenyők göcsörtös, csavart törzsükkel tanúskodnak a hosszú, zord telekről (a téli időszakban az utak egy részét is lezárják). Gyönyörű fenyvesek, vadvirágos rétek várják a látogatókat a nemzeti park két településén, Mazama és Rim közelében.
A különféle útvonalakat végigjárva (ezek autóval járhatóak) meglátogathatja az utazó a terület legérdekesebb pontjait, a tóra nyíló kilátópontokat, vagy épp a Mazama kitörésének utolsó szakaszában, az izzófelhőkből kirakódó kőzetréteg maradékát, az erózió faragta tündérkémények Pinnacles nevű csoportját (ez hasonló a mi bükki kaptárköveinkhez). Télen sível vagy hótalppal járható a környék, a rengeteg hónak köszönhetően.
A tavat magát hajótúrán járhatja körbe az érdeklődő, amelynek során a két itt álló szigetet is felkereshetik a látogatók: a Fantomhajó nevű kisebb szirtet, és a Varázsló-szigetet, amelynek tetejére gyalogutak vezetnek fel. Ez utóbbi a vulkán legfiatalabb (kb. 4800 éve, a vízfelszín alatt történt) kitöréseinek helyszíne, a tó vízszintje fölé 230 méterrel magasodó salakkúp, amelynek közepén 150 méter átmérőjű, 30 méter mély kráter húzódik.
A szakemberek szerint nem ez volt a Mt. Mazama utolsó kitörése, szinte bizonyos, hogy a jövőben ismét aktívvá válik a jelenleg békésen szunnyadó vulkán.