Égi jelenségek 2022. december második felében
Beköszönt a csillagászati tél, alkonyatkor jól láthatjuk a Merkúrt, lesz alkonyi és hajnali holdsarló, és néhány szép együttálláshoz is szerencsénk lehet.
Itt a téli napforduló 21-én
Késő este, 22:48-kor lépünk át a csillagászati télbe, azaz 22-én reggel lesz az első téli napkelte, s délután az első téli napnyugta. A csillagászati év jeles alkalmai, mint a napfordulók vagy a nap-éj egyenlőségek során valamilyen, szintén jeles tereptárgyat, épületet választhatunk a napkelte, napnyugta előteréül. A kiszemelt helyszínre vonatkozó pontos napkelte-napnyugta időpontokat például a TPE nevű szoftverrel, mobilapplikációval nézhetjük meg, és tervezhetjük meg egyúttal azt, hogy honnan ideális fotózni.
Vannak hagyományos helyszínek, ahol ilyenkor nagy tömeg is összegyűlhet, mint az ír Newgrange 5200 éves sírépítménye körül, amelynek kamrája egy 18 méteres folyosó végén, a téli napfordulóhoz tájoltan várja a felkelő napot.
Hajnali holdsarló 21-én és 22-én
21-én még korán kell kelni a holdsarlóhoz, ugyanis ő is korán kel. A 6,7 százalékos megvilágítású sarlót a délkeleti égen keressük. A holdkelte keleti határainknál 04:55, Budapesten 05:07, nyugaton 05:17 lesz.
Másnap, 22-én már jóval vékonyabb, mindössze 2 százalékos megvilágítású sarlónk lesz, ráadásul sokkal közelebb a napkeltéhez, így nem lesz túl könnyű dolga a sarló-vadásznak, cserébe kicsit többet alhat. Keleti határainknál 06:20, Budapesten 06:32, nyugaton pedig 06:41 lesz a holdkelte ideje. Holdkeltekor a Nap mindössze 8 fokkal lesz a látóhatár alatt, így nagyon világos lesz már az ég alja, de tiszta idő esetén a hajszálvékony sarlót még könnyen megpillanthatjuk.
Alkonyi holdsarló 24-én a Vénusz és a Merkúr társaságában
Szentestére készülődve régen alkonyattájt a szülők sétálni, esetleg moziba, az ilyenkor szokásos gyerekfilmekre vitték a kicsiket, míg otthon elkészült a karácsonyfa s kikerültek az ajándékok. Az égbolt szépségei iránt fogékony szülő a 2022-es szentestére készülhet úgy is, hogy az alkonyi holdsarlót és a két belső bolygót figyeli meg gyerekeivel. A holdsarló 2,3 százalékos megvilágítású lesz, vagyis igen vékonyka, ám annál csinosabb. A hármas együttállás megfigyeléséhez ideális időpont keleti határainknál 16:08, Budapesten 16:19, nyugaton 16:30 lesz, ekkor a Hold 3 fokos magasságban látszik, a Vénusz 5 fokon, a Merkúr pedig 8 fok magasan. A holdsarló miatt olyan helyszínt keressünk, ahol a délnyugati ég aljára tökéletes a rálátásunk! Ekkor még csak kb. 25 perccel leszünk a napnyugta után, így elég világos lesz az ég, segíthet egy binokulár az égitestek megfigyeléséhez.
Alkonyi holdsarló 25-én
Ezen az alkonyon már könnyű feladat lesz a sarló megfigyelése, ugyanis egyrészt 7,4 százalékos megvilágításban lesz, másrészt jóval később, a napnyugta után több mint 2 órával nyugszik. A sarló megfigyelésekor még a Merkúrt is megnézhetjük, ez mintegy másfél órával a Nap után nyugszik, így már majdnem sötét lesz, mikor eltűnik a délnyugati horizonton a bolygó.
Szaturnusz-Hold együttállás 26-án
Egymástól 4,5 fok távolságban figyelhetjük meg a Szaturnuszt és a 15 százalékos megvilágítású Holdat, a déli-délnyugati égen. Napnyugta után 2 órával már teljesen sötét égen a Hold kb. 12 fokos magasságban, a Szaturnusz felette, kissé jobbra 15 fokos magasságban jár majd, így akár városból is jól láthatóak lesznek.
Jupiter-Hold együttállás 29-én
A két égitest 3 fokra lesz egymástól az esti égen, 18 óra felé a déli égrészen, 40 fokos magasságban kereshetjük őket. A Hold közel jár az első negyedhez, 47 százalékos megvilágításban lesz. Ez az alkalom arra is kiváló, hogy magát a Holdat figyeljük meg! A „félhold” fény-árnyék határvonala, amit szakszóval terminátornak nevezünk, ilyenkor különösen szépen kiemeli égi kísérőnk felszíni alakzatait, a kráterperemeket, azok árnyékait, természetesen ezt nagyobb távcsővel az igazi megfigyelni!
Merkúr-Vénusz együttállás 29-én
A két belső bolygó mindössze 1,5 fok távolságra (kb. 3 teliholdnyira) lesz egymástól, így igen látványos alkonyi együttállást figyelhetünk meg. A napnyugta után egy órával kb. 2 és 3 fokos magasságban jár a Vénusz és a Merkúr, ekkor még színes, de már sötétedő égen látszanak, ez remek alkalom ahhoz, hogy szép tájképi elemmel együtt fotózzuk a két bolygót.