56 millió éves éghajlati kiugrás
A Föld klímája 56 millió évvel ezelőtt egy kis ideig, hirtelen különösen meleggé vált, egy új kutatás feltárta ennek okát és pontos idejét is.
A magukat klímaszkeptikusnak hívó, az emberi tevékenység klímára kifejtett hatását kétségbe vonók számára nem túl jó hír az a kutatási eredmény, amelyet a Pennsylvania Állami Egyetem ismertetett.
56 millió évvel ezelőtt, az eocén korban egy gyors felmelegedés játszódott le, s ezt gyakran hasonlítják a mai, ember okozta felmelegedéshez. „A paleocén-eocén hőmérsékleti maximum az, amit a jelenleg tapasztalható s a jövőben folytatódó klímaváltozásához leginkább hasonlónak tarthatunk a geológiai adatsorban” – magyarázta Lee Kump, a Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője. Elmondta, hogy e korszakról alkotott ismereteink bővítésére és pontosítására igen nagy igény volt, legfőképp az volt a kérdés, mi váltotta ki ezt, és a vele járó nagy mértékű szén-dioxid-kibocsátást.
A paleocén-eocén hőmérsékleti maximum (PETM) körülményeinek megértése a jelenkori klímaváltozás miatt különösen fontos. Az időszak mintegy 200 ezer évig tartott, és igen hirtelen, kb. 5-8 Celsius-fokkal melegedett a bolygónk hőmérséklete a korábbihoz képest. Bolygónkon ekkor nem volt állandó sarki jégtakaró, és a kontinensek kissé eltérő elhelyezkedése miatt a tengeráramlatok is másutt voltak.
A kutatók az atlanti partvidékről származó üledékfuratokat elemeztek, amelyek nagy felbontású adatok kinyeréséhez vezettek. A furatokban őrzött, pontosan datált információkat összevetették bolygónk pályaadatainak változásaival, és ebből arra jutottak, hogy a kérdéses időszak felmelegedéséhez a Föld különböző pályaciklusainak egy időben, összehangoltan lejátszódó eseményei vezettek el, ez volt a felmelegedést kiváltó tényező.
A pályaváltozás a melegebb éghajlatnak kedvezett, s ennek hatására nőtt meg a légkörbe kerülő szén-dioxid szintje, nem pedig masszív vulkánkitörések miatt, ahogy azt egyes elméletek tartották. Az adatok azt is megmutatták, hogy magát a felmelegedést egy 6000 éves időszak vezette be, vagyis ennyi időre volt szükség ahhoz, hogy bolygónk hőmérséklete megemelkedjen. Ez a jelenkori klímaváltozás mértékénél sokkalta lassabb volt!
A 6000 éves időszak alatt mintegy tízezer millió tonna szén jutott a légkörbe szén-dioxid vagy metán formájában, ez évente nagyjából másfélmillió tonnának feleltethető meg. „A kibocsátás sebessége mintegy egy nagyságrenddel volt kisebb a mainál” – tette hozzá Kump. Ez is megmutatja, hogy a ma zajló, az eocén korinál 5-10-szer gyorsabb kibocsátás milyen elképesztő sebességű változásokkal járhat.
Az üledékfuratok elárulták azt is, hogy a mai Potomac és Susquehanna folyók vízhozama az eocén klímaeseményhez vezető időszakban az Amazonas vízhozamához mérhető volt, rengeteg üledéket szállítottak a kontinens peremére, az óceánba, amely aztán ott lerakódott. Az azóta eltelt évmilliók alatt a terület a szárazföld részévé vált, és e korszak legrészletesebb klímaadatai nyugszanak az agyagtartalmú üledékrétegekben.