Meglepően későn jött létre a Bering-földhíd
A jégkori földhíd tette lehetővé az emberek számára, hogy Ázsiából Amerikába jussanak.
A Kaliforniai Egyetem (Santa Cruz) kutatói rekonstruálták a Bering-földhíd kialakulását, és arra jutottak, hogy mindössze 35700 évvel ezelőtt válhatott összefüggő szárazulattá az Ázsiát Amerikával összekötő terület. Ez pedig nem túl sokkal azt megelőző idő, hogy az első emberek átkeltek Amerikába.
A vizsgálatok arra mutattak rá, hogy az utolsó eljegesedés idején a jégtakaró gyorsan gyarapodott, s ennek megfelelően a tengerszint is gyorsan csökkent, ám az eljegesedés időszakában jóval később, mint azt az eddigi kutatások alapján gondolták a szakemberek. Az eredményeket a PNAS tudományos folyóirat fogja közzé tenni hamarosan.
Az utolsó glaciális maximum (LGM), vagyis a legutóbbi eljegesedés során tapasztalható legnagyobb kiterjedésű jégtakaró időszaka volt 26 500 – 19 000 évvel ezelőtt. Ezen időszakban olyan drámaian lecsökkent a tengerszint, hogy a Szibéria és Alaszka közt kialakult hatalmas szárazulaton a jégkori megafauna képviselői, mint pl. a mamutok vagy a vadlovak boldogan éltek. Ez az időszak egészen mintegy 13-11 ezer évvel ezelőttig tartott, amikor az eljegesedés végén a jégtakaró java elolvadt, és újra tenger borította be ezt a területet is.
Az új kutatás szerint az ekkor meglévő jégtömeg több mint fele a 46-26 ezer évvel ezelőtti időszakban jött létre, ez pedig fontos adat a klíma és a jégtakarók közti kölcsönhatások megértésében. Ez azt is jelenti, hogy jelentős késleltetéssel kezdett csak kialakulni a jégtakaró azt követően, hogy a globális hőmérséklet lecsökkent.
Amerika benépesítése körüli vitákban fontos tényező, hogy mi volt az a legkorábbi időpont, amikor egyáltalában átjuthattak az emberek a két kontinens közt. Van olyan elképzelés, amely szerint már a földhíd kialakulásakor útnak indulhattak Ázsiából, majd Beringia területén vészelték át a jégkor legzordabb időszakát, s utána hódították meg Amerikát.
A kutatók most a tengeri üledékek nitrogén-izotópjait vizsgálták meg, ez elárulta, hogy a Csendes-óceán vize mikor jutott be a Jeges-tenger vizébe. Az így készült tengerszint-modellezés megerősítette azt a nemrégiben született elméletet, amely szerint az LGM előtt jóval magasabb lehetett még a tengerszint, mint hittük, vagyis, csak később alakult ki a jelentősebb jégtakaró. Az LGM idején a globális tengerszint a mainál kb. 130 méterrel volt alacsonyabb, azonban az egyes helyszíneken a helyi tényezők miatt ebben voltak eltérések.