Születőben lévő kettőscsillag

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) képe egy figyelemre méltó jellegzetességeket mutató kettős csillagrendszer korai fejlődési állapotát örökítette meg.

A képet az ESO együttműködésével üzemeltetett chilei ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) antennarendszerrel rögzítették, rádió hullámhosszon, vagyis ez nem látható fény tartományban született. A csillag szimbólummal jelölt két fiatal objektumot, csillagkezdeményt, úgynevezett protocsillagot porkorong veszi körül. A kép színezése a protocsillagok és az azokat övező régiók hőmérséklet-eloszlását jelzi, a fényes, sárgás színű területek a legmagasabb hőmérsékletűek. A protocsillagoktól távol, kereszttel megjelölve három, forró porból álló csomó figyelhető meg. De vajon mi fűti ezeket?
A németországi Max Planck Földön Kívüli Fizikai Intézet munkatársa, Maria Jose Maureira által vezetett új kutatás szerint ezeket a területeket nem közvetlenül a protocsillagok fűtik, hanem valószínűleg inkább lökéshullámok, hasonlóak azokhoz, amelyeket a hangsebességet átlépő repülőgépek keltenek a levegőben. Ezek a lökések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy már a rendszer fejlődésének korai szakaszában összetett szerves molekulák jelenjenek meg a porkorongban található gázban, amelyek aztán a kialakuló bolygók anyagába is bekerülhetnek. A lökéshullámokban fellépő magas hőmérséklet hatással lehet a porrészecskék összetapadásának módjára, ezáltal pedig befolyásolhatja, hogy milyen korán kezdenek el kialakulni a bolygókezdemények.