Már a hóágyúzás se garantálja a karácsonyi síelést

Svájcban az év végi ünnepi időszakban nagyon sokan síelni mennek – azonban a klímaváltozás ezt a szokást is ellehetetleníti majd.

A Bázeli Egyetem kutatói vizsgálták meg, milyen jövő vár a svájci síterepekre, ahol klasszikusan még természetes hótakaró biztosította a síelni vágyók számára a sportlehetőséget. A klímamodellek szerint ugyan nőni fog a téli csapadék mennyisége, ám ez hó helyett eső formájában érkezik majd. A kutatók egy 1800 méteres tengerszint feletti magasságban lévő helyszín körülményeire nézve végeztek számításokat, és az eredményeket a International Journal of Biometeorology szakfolyóiratban tették közzé.
A kutatók arra jutottak, hogy a síterep magasabban fekvő részein a hóágyúzás még segítséget jelenthet a 100 napos síszezon megtartásában, azonban a következő évtizedekben a karácsony körüli ünnepi időszakra egyre kedvezőtlenebbek a kilátások. Egészen egyszerűen nem lesz elég hideg ahhoz, hogy működtetni tudják a hóágyúkat.
„Sokan nem is gondolnak bele, hogy a hóágyúzáshoz is szükség van bizonyos időjárási körülményekre. Se túl meleg, se túl párás idő nem lehet, mivel ekkor nem tud elegendő hőt elvonni a párolgás a kifecskendezett vízcseppektől ahhoz, hogy azok megfagyjanak s hóként hulljanak a felszínre” – magyarázta Dr. Erika Hiltbrunner, a kutatás vezetője. „A fizika törvényei határt szabnak a hóágyúzás lehetőségeinek.”
A hóágyúk nagy nyomáson elegyítik a vizet és a levegőt, az így létrehozott mikroszkopikus cseppecskékből álló permet a levegőbe kerülve kifagy, majd a földet éréséig a levegő páratartalmából további vízmolekulákat csen el, így mesterséges hó képződik. Ezek a szemcsék sokkal tömörebbek a természeteseknél (nem is látszanak szabályos hópelyheknek igazából, sokkal inkább hódarának), ennek köszönhetően lassabban is olvadnak el annál, így tartósabbá válik a létrehozott hóborítás.
A svájci kutatók számítása szerint annak, hogy működtetni lehessen a síterepeket, a felhasznált vízmennyiség közel megduplázása lesz az ára ezen a helyszínen, ám másutt akár ötszörösére is nőhet a vízigény. Ez azzal is jár, hogy a jelenleg használt vízforrások a századunk közepére kiapadnak, s nem lehet többet elvonni, új források után kell nézni, ez pedig például a vízerőművek elől veheti el a mennyiséget. Az egyre bonyolultabbá váló hógyártás miatt a növekvő költségeket egyre kevesebb ember tudja majd kifizetni, így az átlagos jövedelműek (svájciakról van szó, ne feledjük) számára elérhetetlenné válhat a síelés.