A Mennyei hegység jege
A Kína északkeleti határán álló Tien-san hegység mintegy 2500 kilométeres hosszával a világ legnagyobbjai közt foglal helyet.
Közép-Ázsia hegylánca Kína és Kirgizisztán határvidékén húzódik, legmagasabb pontja az egykori szovjet nevén Győzelem-csúcs, kirgiz nevén Dzsengis Csokuszu 7439 méterrel emelkedik a tengerszint fölé. Az Earth Observatory felvételét 2022. február 9-én a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó egyik űrhajós készítette, a képen a hegylánc középső régiója látható, amely a Takla-Makán sivatag és az Iszik-köl tó közt magasodik.
A hegységben mintegy 13 ezer négyzetkilométernyi jégborítás található, amelyből a régió mezőgazdasága megélhet, négy országot (Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán) látnak el az innen eredő vízfolyások. Különösen fontos a gyapottermesztés szempontjából, hisz e régióban nő a kínai gyapot 85 százaléka, azonban csupán 200 milliméter az éves csapadék, ezért elengedhetetlen az öntözés. Ez azonban azt is jelenti, hogy nagyban megterheli ez az ipari növény a régió vízkészletét, 2004-2015 között megkétszereződött a talajvíz felhasználása, miközben 60 százalékkal nőtt az öntözött gyapotföldek mennyisége. A NASA GRACE műholdja gravitációs mérései alapján a mezőgazdasági vízfelhasználás drámai növekedése veszélyezteti a terület vízbázisát.
Emellett a hegységben a fokozódó olvadás miatt a gleccserek 18 százaléka tűnt el 1961 óta. Bár rövid távon a több olvadékvíz segítheti a helyi mezőgazdaságot, hosszú távon ellehetetleníti majd annak fenntartását.