Kis szürke pöttyök
Egy kisbolygó-vizsgáló űrszonda tőlünk távolodva visszanézett a Föld és a Hold kettősére.
A NASA Lucy űrszondája a Föld gravitációját kihasználó hintamanőverrel segítette a Jupiter felé vezető útját, eközben kamerái megkapó látványt rögzítettek. 2022. október 13-án visszanézve a Hold és a Föld kettősét örökítette meg a szonda, 1,4 millió kilométer távolságból, miközben műszereit kalibrálták, számolt be az Earth Observatory.
A szonda a Jupiterrel kb. közös Nap körüli pályán, de attól 60-60 fok távolságban keringő trójai kisbolygók vizsgálatára igyekszik. E kisbolygók a Naprendszer kialakulásának igen korai időszakából maradt égitesteknek gondolják a szakemberek, ám eddig ezeket az „aszteroida-kövületeket” nem vizsgáltuk még.
A szonda a hintamanővere során már kissé közelebbről, 620 ezer kilométerről készítette csak a Földet mutató felvételét, október 15-én. Bár ezzel még nagyobb távolságra járt, mint a Holdunk, ám már így is felismerhetőek a Föld jellegzetes vonásai. Másnap, 16-án alig 350 kilométerre kerülte meg a Földet a Lucy, vagyis közelebb volt, mint a Nemzetközi Űrállomás. Az eddigi útjának ez volt a legveszélyesebb része, a Föld körüli űrszemét mennyisége miatt, de szerencsésen megúszta a szonda. Egy következő hintamanőverre is sor kerül majd 2024-ben, 2030-ban pedig egy harmadikra. Ez utóbbi már a Jupiter két trójai csoportja közti „váltást” jelenti majd a Lucy számára.