Amazónia erdőirtása befolyásolja Tibet időjárását
Bolygónk időjárási rendszereiben hatalmas távolságokon fennálló kapcsolatok vannak.
Bármilyen távolinak is tűnik bolygónk egy-egy szabadon választott pontja, muszáj tudomásul venni, hogy minden egy összefüggő rendszert alkot. Az egyes összefüggések erősebbek, mások azonban nehezen felismerhetőek, vagy épp nem közvetlenül mutatkoznak meg, ezért is egyre fontosabb tudományág a Föld-rendszer kutatása. Az azonban világos, hogy a tetteinknek következménye van, mindegy, hol cselekszünk – akár jól, akár rosszul.
Egy ilyen távkapcsolatra hívta fel a figyelmet egy új kutatás: Amazónia és Tibet közti időjárási összefüggést tárt fel egy nemzetközi kutatócsoport, a Nature Climate Change szakfolyóiratban bemutatott kutatási eredményeik segítségével.
Amazónia esőerdője egyike azoknak a helyszíneknek, amelyek befolyásolják a klímánk alakulását, és nem csupán ott, helyben. Az amazóniai fokozatos változások egy idő után hirtelen átalakulásba csapnak át, amelyből már nem lesz visszaút. Az erdőirtás hatásait egy bizonyos szint elérése után akkor sem lehet visszafordítani, ha megállítják az irtást, és új fákat ültetnek.
A kutatók most az évtizedek óta tartó erdőirtás mértékét a műholdas méréseken számszerűsítve elemezték, majd ezeket az eredményeket megvizsgálták a Föld-rendszer szempontjai szerint, a globális éghajlati adatokkal összevetve.
Kiderült, ahogy csökkent Amazónia esőerdőinek mérete, nőtt a helyi hőmérséklet és ezzel együtt Tibet és a Nyugat-Antarktika jégmezőjének hőmérséklete is növekedett. Végig lehetett követni, hogy a távkapcsolatban álló események párhuzamosan haladtak, ahogyan fogyott az esőerdő, úgy nőtt a hőmérséklet. Amikor Amazóniában több csapadék volt, a két, vele távkapcsolati összefüggésben álló helyen kevesebb.
Tibet esetében fontos tudni, hogy az ottani változások is hasonlóan gyorsak, mint az északi sarkvidéken, és sokan úgy vélik, Tibet maga is már közel jár ahhoz, hogy visszafordíthatatlanná váljanak e változásai. A térség Ázsia kútja, ember-százmilliókat ellátó folyók erednek innen, a felmelegedése pedig a víztároló képességre van hatással.