Így köszön egy japán vulkán
Ivo Dzsimától 150 kilométerrel északra található az a 3 csúcsú tenger alatti vulkán, a Kaitoku, amelynek egyik csúcsa az év elején beköszönt egy apró víz alatti kitöréssel.
A Kaitoku ismert aktív tenger alatti vulkán, a legújabb aktivitása egy 2023. január 2-án készült műholdfelvétel látható, melyet az Earth Observatory mutatott be. A Landsat–8 felvételén a türkizes-zöldes árnyalatúra színeződött víz hívta fel a figyelmet az aktivitásra. Ez a zöldes szín azt jelzi, hogy savas, kénes, forró, vulkáni törmeléket tartalmazó víz emelkedett fel a tengeri hegyből.
A mostani aktivitás előtt 2022 augusztusában észleltek hasonló, bár gyengébb elszíneződést a vulkán feletti vízben. Az őszi hónapok során több alkalommal láttak horzsaköveket lebegni a hegy környéki tengeren, a japán parti őrség repülőgépes vizsgálatai során. 2023 januárban tehát folytatódott az előző őszi aktivitás.
A Kaitoku legutóbbi ismert kitörésére 1984 márciusában került sor, de még ezen az év végén, és 1986 júniusában is egy-egy aktív szakasza lehetett.
Az 1984 tavaszi kitörés a mostanihoz hasonlóan kezdődött, s akkor tengerfenéktől 2500 méterre emelkedő hegyből, amelynek krátere a tenger felszíne alatt mindössze 100 méterrel található nagy kiterjedésű szőnyeget alkotó horzsakövek is a vízfelszínre jutottak.
A becslések szerint bolygónkon mintegy 25 millió vulkáni eredetű tengeri hegy lehet, és a geológusok szerint a Föld vulkánkitöréseinek 80 százaléka a tengerek mélyén zajlik – ne feledjük, az óceáni hátságok sok ezer kilométer hosszan elnyúló vulkánok.