Hol van már a tavalyi hó?
Az Alpokban a 2022/23-as télen kritikusan alacsony a hómennyiség, ráadásul az új esztendő is szokatlanul meleg idővel is indult.
Az Európai Űrhivatal a Copernicus Sentinel-2 műhold 2022. január 11-én, valamint a 2023. január 6-án készült felvételeit állította párba, összehasonlítva az alpesi hóhelyzetet. A svájci síterepek, amelyek a felvételeken szerepelnek, nem jelentenek kivételt: mind az Alpok, mind a Pireneusok számos síterepéről hiányzik a hótakaró, ráadásul a hőmérséklet is túl magas volt, a január elején érkezett téli hőhullám miatt.
A 2023-as műholdfelvételen (ez nyitóképünk) a havat leginkább a 2000 méteres magassági szint felett lehet megtalálni, az ennél alacsonyabban fekvő sípályák pusztán hóágyúzással juthatnak megfelelő hóborításhoz. Ezeket a fotón cérnavékony csíkokként láthatjuk.
A térségbe erőteljes délnyugati áramlással afrikai eredetű légtömeg érkezett, ráadásul ez a légtömeg a szokatlanul magas hőmérsékletű atlanti vizek felett tovább melegedett. Szilveszter és újév napjára ez az időjárási helyzet Európa számos országába 20 Celsius-foknál magasabb léghőmérsékletet hozott. Mindez a szokatlan téli hőhullám azt a 2022-es évet követően érkezett, amikor Európa legforróbb nyara volt, a mérések kezdete óta.