Hármas együttállás február 22-én alkonyatkor
A Vénusz, a Jupiter és a holdsarló gyönyörű trióját figyelhetjük meg az alkonyi égen 2023. február 22-én.
Február 22-én alkonyat után érdemes lesz a nyugati égre nézni: látványos hármas együttállást figyelhetünk meg. A Vénusz és a Jupiter ragyogó fénypontjai, amelyek már egy ideje fokozatosan egyre közelednek egymáshoz, 22-én csatlakozik hozzájuk az ekkor 8 százalékos megvilágítású holdsarló is.
A 22-i látványosságra már 21-én edzhetünk, ha jól rálátunk a nyugati horizontra: ekkor a Hold még egészen vékonyka, 2,8 százalékos megvilágítású sarló lesz, s a két bolygónál még jóval alacsonyabban jár. 18 óra körül, még igen világos nyugati láthatárnál a Hold nagyjából 5 fok magasan láthatjuk majd.
A 22-i alkonyon a három égitest egymástól jó 3 fok távolságban látszik, legalacsonyabban a Vénusz, felette a Hold, majd legfelül a Jupiter. Az együttállás megfigyelésébe 18 óra után bármikor belefoghatunk, a bolygók nagy fényessége miatt már akár napnyugta után pár perccel is észre lehet venni őket. A fényviszonyok szempontjából azonban 18:30 – 19:15 körüli időszak lesz a legjobb, az időszak elején még láthatjuk az alkonypírt, ami majd hamar átadja a helyét a sötétségnek, s még hangsúlyosabb lesz a három égitest.
Megfigyelhetjük majd, amint a Hold nem megvilágított része halvány derengéssel egészíti ki koronggá a sarlót, ez a Föld légköréről visszaverődő derengés a földfény, vagy régies nevén hamuszürke fény.
Először a Vénusz nyugszik le, majd rá 20 percre (kb. 20:10-kor) a Hold, végül újabb 20 perc elteltével a Jupiter is.