A Sárga-folyó árvízhelyzetén rontott az emberi tevékenység
Az elmúlt évezredek árvizeit mérték fel, és kiderült, több mint nyolcszorosára nőtt az árvizek száma az emberi beavatkozások hatására.
Az utolsó évezred során minél inkább azt szerették volna elérni a Sárga-folyó körül élők, hogy kevesebb árvízzel kelljen szembenézniük, annál inkább rontottak a helyzeten. A Sárga-folyó, amely Kína második legnagyobb folyója, igen sok hordalékot szállít, innen ered a neve is, a folyó által átvágott észak-kínai löszös területről kimosódó szemcsék miatt sárgás színezetűvé válik, emellett meglehetősen szeszélyes is a vízjárása. Egy kínai kutatócsoport a Science Advances folyóiratban publikálta a vizsgálati eredményeit, amelyekből a folyó egykori áradásait számították ki.
Mivel világszerte egyre nagyobb embertömeg él folyók közelében, árvízveszélyes helyeken, fontos megérteni, mik a mozgatórugói a katasztrofális áradásoknak. A nagy folyóvölgyek az emberi civilizáció bölcsői is, és amióta a folyók mentén élünk, jelentős átalakítást is végeztük e környezetben, amelynek hatásait nem igazán látjuk át még. Különösen az utóbbi évszázad során került sor óriási átalakításokra és gátépítésekre a folyókon. A kutatók most 12 ezer év üledékmintáinak adatait és 3000 év történelmi adatait dolgoztak fel a Sárga-folyó medencéjéből, hogy megkeressék az összefüggéseket az ember tevékenysége és a folyó viselkedése közt. Összeszámolták, hány gátszakadás volt, hányszor csapott át a folyó a parti töltéseken.
Úgy találták, hogy különösen a Lösz-fennsík területén végzett emberi tevékenység volt hatással a folyó áradásaira. Négy szakaszba tudták osztani a 12 ezer éves időszakot, amelyből az első 5000 év során még a klíma ingadozásai határozták meg a folyó áradásait, amelyek ekkor még elég ritkásan érkeztek. A következő időszakok során a fokozódó emberi jelenlét és behatás (pl. mezőgazdálkodás kezdete a folyó mentén) majd egyre bővülő és gyorsuló emberi tevékenység (többféle mezőgazdálkodási elem, állattartás, majd bányászat, különösen az elmúlt 2500 évben drámaian megnövelték a folyó áradásainak számát. Ez utóbbi időszak kezdete egyúttal a kiterjedt árvízvédelmi töltések és gátak építésének ideje is volt, s egyúttal a mezőgazdaság terjedése miatt a kiirtott erdők helyén fokozódott a talajerózió is (a lemosódó talaj végül a folyóban kötött ki.) Bár az áradások gyakoriságán egy-egy kiugró klímaesemény is nyomot hagyott, ezektől fokozatosan egyre inkább az emberi tevékenység vette át a kiváltó ok szerepét. Míg a gyakoriság növekedésének csak 19 százaléka magyarázható természetes okokkal, az emberi hatás 81 százalékot tesz ki. Ez az érték ráadásul nagyon közel áll ahhoz, amilyen mértékű a Lösz-fennsík talajeróziója volt az ember hatására.
A sok hordalék miatt a folyó medre egyre inkább feltöltődött, s ennek hatására a vízszint emelkedett a partokhoz képest. Minél inkább gátak közé szorították a folyót, a hordaléka annál inkább a mederben maradt, s hozzájárult az egyre növekvő vízszinthez, vagyis a gyakoribb áradáshoz. Ez azt eredményezte, hogy egy ciklikusan ismétlődő áradásrendszer jött létre: amikor elkészültek az új gátak, egy ideig ezek védték a környéket, ám a feltöltődés miatt nem volt végleges a hatásuk, s amint át-átcsaptak, a gyakori áradások tönkretették a régió gazdaságát. Ez ahhoz vezetett, hogy nem épültek új gátak, s a folyó lassanként egyensúly közeli helyzetbe állt. Aztán ezt gazdasági javulás követte, ami új gátak építésével járt, és az egész folyamat kezdődött elölről.
Ez a folyamat csak az 1950-es években ért véget, az akkor kezdődő intézkedések hatására (pl. a talajeróziót fékező, a természetes növénytakaró helyreállítását nagy területen elérő) jórészt megszűntek az áradások.