Különös marsi napnyugtát fotózott a Curiosity rover
A Curiosity a marsi felhők megfigyelési kampánya részeként örökítette meg az első marsi alkonyati sugarakat.
Alkonyati sugár, vagy idegen kifejezéssel krepuszkuláris sugár a neve annak a jelenségnek, amikor napnyugta (illetve napkelte) környékén a napfény útjába akadályként kerülő felhő, vagy távoli hegyorom árnyékot vet az égre. Jól ismerjük ezt itt a Földön, különösen a nyári időszakban gyakran találkozunk vele a távoli gomolyok vetette árnyéksávok formájában. A sötét árnyéksávok legyezőszerűen terülnek szét, és a sávok irányát meghosszabbítva megtaláljuk a Napot (az alábbi olvasói fotón a kis felhő mögött, míg a marsi felvételen már a hegyek mögé lebukva, vagyis nem látható helyen).
A Marson azonban most először sikerült megfigyelni és megörökíteni. A Mars légköre ugyan nagyon ritka a földihez képest, ám számos, itthonról ismert jelenséget láttak már a marsjárók, különböző típusú felhőket, azok mozgását sikerült hazaküldeni.
A legtöbb klasszikus vízjég marsi felhő jóval magasabban van a felszín felett, mint földi rokonaik, mintegy 60 kilométeres magasságban járnak, ám a napnyugtakor megjelenő árnyéksávok még ennél is magasabban lévő felhőre vetültek. Ez azt is jelenti, hogy ez utóbbi felhők valószínűleg szárazjégből (szén-dioxid-jégből) állnak. A felvételt 2023. február 2-án készítette a Curiosity.
Míg a földi felhők megfigyelésével elsősorban az időjárási jelenségekre lehet következtetni, addig a marsi felhők és azok jelenségei a légköri körülményeket, szeleket, illetve összetételt is megmutatják. A felhők megfigyeléséhez legtöbbször a rover navigációs kameráját használták, ez monokrómban fényképez, ám a kampány új, 2023. januárban kezdett szakaszában egyre inkább az árbóckamerára hagyatkoznak, amely viszont színes felvételeket készít.
Ennek köszönhetően kaphattuk meg annak a madártollra emlékeztető alakú színjátszó felhőnek a felvételét is, amelyet 2023. január 27-én pillantott meg a marsjáró. E felhőben az azt alkotó miniatűr jégkristályok méretére is lehet következtetni, a színeknek köszönhetően, amelyek e kristályok okozta fényelhajlás (diffrakció) következtében jelentek meg.
A Curiosity felhőmegfigyelési kampánya még pár héten át zajlik, és remélhetőleg kapunk még izgalmas felvételeket!