Gábor, Karina2025. március 25., kedd
Föld

Amikor nem zúgott a Niagara

National Geographic Magyarország

Az Erie és az Ontario tavakat összekötő Niagara-folyón kialakult híres vízesés 1969-ben egy időre leállt.

Forrás: Pixabay

 

A Niagara folyó határfolyó, jobb partján az USA, a bal oldalon pedig Kanada, s maga a vízesés is két részre oszlik, persze fizikailag még többre. Sokkal fiatalabb képződmény, mint gondolnánk, csak az utolsó jégkorszak után, mintegy 10 ezer éve jött létre, amikor az olvadó jégtakaró vize a Nagy-tavakba ömlött, majd átvágta azt a különböző összetételű kőzetréteget, ami az Erie és az Ontario tavakat elválasztotta. Ekkor még a mai helyénél kb. 12 kilométerrel lejjebb volt a vízesés, ami folyamatosan hátrál, s kb. 15 ezer év múlva egy különösen puha kőzetréteghez ér, amelyet nagyon rövid idő alatt elkoptat majd, s ezzel meg is szűnik. A Niagara a világ egyik leggyorsabban hátráló vízesése!

A Niagara 1855 körüli fotón.
Forrás: Wikimedia Commons

A név az irokéz nyelvcsaládból ered, Onguiaahra volt, amelynek jelentése valószínűleg nyak, a két nagy tavat összekötő szűk folyóra utalva. Először 1641-ben találkozhatunk egy itt tevékenykedő misszionárius, Jérome Lalemant leírásában, mai írásmódja 1683-ban szerepel először, szintén francia szövegekben. Évszázados viták övezték a szó jelentését, ám a Niagara indián neve kizárólag a folyóra, és nem a vízesésre vonatkozott, így az elterjedtebb, közismertebb mennydörgő víz jelentés kevésbé valószínű. Sajnos az a törzs, melynek nyelvéből ered a szó, még a 17. században, az indiánok egymás közti harcai során kihalt, így soha nem lehetünk már biztosak a jelentésben.

A vízesés kanadai oldalán a Horseshoe-vízesés (Patkó-vízesés) valósággal beleharap a kőzetbe.
Forrás: Wikimedia Commons

A vízesés folyamatosan pusztítja környezetét, a víz hatalmas ereje darálja a kőzeteket. 1848-ban az Erie-tavon jégzajláskor kialakult gát zárta el a folyóvíz útját, s ekkor láthatták a szirtfalakat, amelyeken lezúg a vízesés. Több mint 120 évet kellett várni a következő alkalomra! 1969-ben azonban nem természetes folyamat miatt szűnt meg a víz utánpótlása, június 12-től november 24-ig.

A kép bal szélénél látni az amerikai részét a vízesésnek, az 1969-es események során ez apadt el. A vizét a jobb szélen látható kanadai részre terelték. Középen a Goat-sziget terül el.
Forrás: Wikimedia Commons

A történet azonban még 1965-ben kezdődött, amikor egy helyi újság vezércikke a vízesés halálát jövendölte meg: a vízesés alatti folyószakaszon a korábbi sziklaomlások (1931-ben és 1954-ben két jelentős ilyen esemény is volt) hatalmas mennyiségű törmeléke megfelezte a vízesés magasságát, s úgy tűnt, ez hamarosan véget vet a csodálatos látványosságnak. A cikk nyomán a régió kongresszusi képviselője és más helyi politikusok kezdeményezték – közösségi nyomás mellett – a vízesés állapotának tudományos felmérését. A felmérés célja az volt, hogy kiderítsék, miként lehetne lelassítani azt az eróziót, ami kétségkívül tönkre fogja tenni a látványosságot.

A kanadaiakkal közös bizottság jött létre, amely megszervezte a munkálatokat, amelyek összköltsége 1,5 millió dollár volt (ez mai értéken kb. 12 millió dollár lenne). A vízesés amerikai oldalára mindössze a folyó vizének 10 százaléka jutott a Goat-sziget menti folyóágból, így viszonylag „könnyű” feladat volt. Először egy kb. 180 méter hosszú jászolgátat kellett építeni a folyón, ezt még egy külsős cég végezte el, összesen mintegy 28 000 tonna kőzetet és földet hordtak a folyóba, hogy elzárják a víz útját. Erre 1969. június 12-én került sor, ezután azonnal nekiláttak egy védőkerítést is felhúzni a sziklaperemre. A sziklaomlások törmeléke közt több emberi és állati maradványt is találtak, köztük egy nőét, akinek jegygyűrűjébe a „sose felejts el” felirat volt vésve. A további felmérési munkálatokat az Egyesült Államok Műszaki Hadtestje kapta.

A jászolgát olyan ideiglenes gát, amely olyan, mintha falat emelnének a vízben. A jászolgát által elkerített területet szárazra lehet szivattyúzni, s így ott különböző munkákat végezhetnek el, akár állandó gát épülhet, akár zsilip. Az árvízi védekezésben is használatos. Ha nincs további feladata, egyszerűen elbontható.

A kiszárított vízesés rengeteg látogatót vonzott, csupán az első hétvégén százezren jöttek el megnézni a víz nélküli vízesést (a kanadai oldalon lévő patkó alakú vízesés kapta meg a plusz vizet a munkálatok idejére). A látogatói igények kielégítésére még egy ideiglenes sétautat is kiépítettek a folyó száraz medrébe, ameddig biztonságosan eljuthatott bárki.

Niagara szárazon – jól láthatóak a korábbi omlások során a szirtfal alatt felhalmozódott kőzetblokkok.
Forrás: Army Corps of Engineers Buffalo / W. Stratton – Buffalo District Library

Precízen felmérték a teljes vízesést, 48 kőzetfuratot emeltek ki a mélyebben fekvő kőzetek vizsgálata céljából, rétegtani, statikai mérések történtek és számtalan érzékelőt telepítettek, amelyek a későbbiek során például a víz nyomását, vagy épp a kőzettömbök elmozdulását mérték. A mérések, mintavételek közel fél éven át zajlottak, majd november 24-én elkezdték az ideiglenes gát fokozatos elbontását is, s másnap már újból az eredeti mennyiségben zubogott a víz a Niagara amerikai oldalán.

A kép felső harmadánál látható a Niagara folyó egyik ágát elterelő jászolgát is, a sziget partjával egy vonalban.
Forrás: Army Corps of Engineers Buffalo / Buffalo District Library

A vizsgálatok eredményeként végül a sziklaomlások törmelékét nem távolították el. Szerencsére nem igazolódtak be az eróziós félelmek sem: a kemény dolomitos fedőkőzet alatti puha palát nem érte el a víz, nem mosta alá a dolomitot, vagyis egyelőre a jelen állapotában stabilnak tűnik a helyzet.

A vízesés kanadai oldala évi 10 centit, az amerikai oldala évi 1 centit hátrál, köszönhetően azoknak a víz alatti csővezetékeknek, amelyek a vízesésekbe jutó víz felét külön úton vízerőmű turbináira vezetik. Ennek hatására 85 százalékkal csökkent az erózió.

Megtalálhatták azt a becsapódást, amelyhez a kontinensek kialakulását kötik

Megtalálhatták azt a becsapódást, amelyhez a kontinensek kialakulását kötik

A becsapódás a mai Ausztrália területén hagyott nyomokat, amelyek korát mintegy 3,5 milliárd évesnek becsülik a szakemberek.

Hármas égitestet találhatott a Hubble

Hármas égitestet találhatott a Hubble

A valószínűsített trió a Naprendszer külső régiójában, a Kuiper-övben kering, mintegy 6 milliárd kilométer távolságban.

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

A két űrszonda egy-egy mérőeszközének lekapcsolásával spórolnak annyi energiát, hogy a maradék műszerek a 2030-as évekig üzemelhetnek tovább.

Sosem mértek még a 2024-esnél forróbb évet

Sosem mértek még a 2024-esnél forróbb évet

175 éve állnak rendelkezésre mérési adatok, azóta nem dokumentáltak ennyire forró esztendőt.

Nőni fog Európában a hőséghez köthető halálozás

Nőni fog Európában a hőséghez köthető halálozás

Ha a jelenlegi úton halad tovább a felmelegedés, 2100-ig akár 2,3 millió európai életet is elveszíthetünk a hőségnek köszönhetően.

National Geographic 2025. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket