Antarktiszi felhők segítik a klíma-előrejelzést

Egy új projekt azt segít kideríteni, milyenek voltak a felhőképződés körülményei az iparosodás előtti időszakban.

A Cranfieldi Egyetem, a Kelet-Angliai Egyetem, az Exeteri Egyetem és a Manchesteri Egyetem fejlesztette azt az eszközt, amellyel a Brit Antarktiszi Felmérés segítségével vizsgálják a kialakuló felhőket.
Az iDirac nevű eszközt a Rothera Kutatóbázison (Antarktiszi-félsziget) működtetik, a berendezés automatikusan elemzi az óceánokból felszabaduló molekulákat és méri azok mennyiségét. Azzal, hogy bolygónk egyik leginkább háborítatlan területén mér, a kutatók választ remélnek arra: miként képződtek és viselkedtek a felhők az ipari forradalom, vagyis az ember által nagy mennyiségben a légkörbe juttatott szennyeződést megelőzően. A műszeres mérések kiderítik, mik azok a molekulák, amelyek természetes úton szerepet játszanak a felhők kialakulásában, különös tekintettel a dimetil-szulfidra, amelyről ismert, hogy befolyásolja a felhőképződést.
E folyamatok megértése alapvető fontosságú ahhoz, hogy ki tudjuk számítani, a szennyező anyagok hatására miként változtak meg a felhőképződés körülményei A klímamodellekben jelenleg az egyik leginkább bizonytalan tényezőt a felhők és az aeroszolok jelentik, ez utóbbiak a felhőképződéshez nyújtanak kondenzációs magokat, vagyis rájuk csapódhat ki a légköri pára. Azzal, ha ezeket jobban megértjük, a klímánk jövőjét, és benne az emberi hatások szerepét is pontosabban látjuk majd át.