Égi jelenségek 2023. április első felében
Alkonyatkor láthatjuk a Merkúrt, magasan ragyog a Vénusz és még a Mars is megfigyelhető, ismét telihold jön, látványos táncot lejt a Vénusz és a Fiastyúk.
Telihold április 6-án
A telihold kora reggel áll be, amikor nálunk a napkelte utánra eső holdnyugtakor, világos az ég, ám az esti holdkelte már sötétebb égen zajlik, sokkal látványosabban, a napnyugtát fél órával követve.
A telihold a keleti határainknál 19:36-kor, Budapesten 19:48-kor, nyugaton 19:58-kor bukkan majd fel a keleti látóhatáron. Általában az áprilisi teliholdat a fülemülék énekével együtt szoktuk megfigyelni, de valószínű, hogy az idei ehhez túl korán van, az éjszaka daloló vándorok április közepén érkeznek haza, így lehet, hogy később halljuk éneküket. A telihold mellett, tőle jó 2 fokra jobbra láthatunk egy csillagot is, ez a Szűz legfényesebbje, a Spica.
A hó elején jól láthatjuk a Merkúrt
A legbelső bolygó április első felében jól megfigyelhető lesz az alkonyi égen, napnyugta után másfél órával nyugszik le, így lesz mintegy fél óránk, hogy kényelmesen és könnyen megpillanthassuk. Nagyon tiszta égen persze már korábban is feltűnhet, fél órával napnyugta után még 10 fokos magasságban lesz a nyugati látóhatár felett. A hónap közepéig érdemes időt szánni a megfigyelésére.
Vénusz-Fiastyúk együttállás 10-én
A legfényesebb bolygó és a Fiastyúk áprilisban eltáncolnak egymás mellett a kora esti égen, a legnagyobb közelségben 10-én és 11-én láthatóak, ekkor mintegy 2 fok választja majd el őket egymástól, ám érdemes lehet több napon át figyelni, követni a két objektum közeledését, távolodását. A csillagászati sötétség kezdetén (ez kb. 1 óra 50 perccel napnyugta után áll be) már szépen láthatjuk a Fiastyúk csillagait, ekkor sajnos már csak 15-16 fokkal járnak a horizont felett, ami fotózás szempontjából nem a legideálisabb, de ha tiszta az idő, érdemes megpróbálkozni vele. A Fiastyúk csillagait körbeölelő kékes ködösség akkor „varázsolható” elő, ha kellően hosszú záridővel fotózunk, ezt a Föld forgását követő mechanika segítségével tudjuk megtenni, vagy esetleg számos rövidebb záridős kép szoftveres összegzése segítségével. A két objektum távolsága miatt közepes méretű teleobjektívvel érdemes fotózni őket.
Ha tájba foglalva szeretnénk megörökíteni az együttállást, még kicsit várjunk este, hogy közelebb jussanak a horizonthoz, 22:30 körül már csak 5 fok körül járnak, így jól komponálhatjuk őket tájképi elemekkel.
A hónap közepén már kereshetjük a Szaturnuszt
A gyűrűs bolygó a Nap közelében járt, így jó ideje nem tudtuk megfigyelni,: ám lassanként visszatér majd, a hajnali égre. Április 10. körül (és persze utána) már megpróbálkozhatunk a megfigyelésével, ha tiszta az idő, a csillagászati szürkület végén (1 óra 10 perccel napkelte előtt) kb. 2 fokos magasságban jár a délkeleti látóhatár felett. Távolról sem ideális a helyzete, igazából csak azoknak való, akik szeretik a kihívásokat. A gyorsan világosodó égen, ha sikerül is megtalálni, nem sokáig lehet majd látni, és az sem árt, ha a nyakunkban lógó binokulárral indulunk el a hajnali bolygólesre. A láthatósága nagyon lassan javul, ám az ilyen bolygószegény időszakokban így is örülhet neki a megfigyelő.
A Mars még jól látható
A vörös bolygót az Ikrek csillagkép lábánál kereshetjük az esti órákban, bár már sokat halványodott, még mindig feltűnő a vörössége. Most ugyan egy ideig elég „eseménytelen” helyeken jár, jelenléte még biztos tájékozódási pontot jelent az éjszaka első felében.