Kínában is találtak plasztik köveket
Nemrégiben brazil kutatók mutatták ki a műanyag és a kövek elegyedését, most egy kínai folyó kövein is hasonlóra bukkantak.
Míg a korábban detektált brazil esetben egy tengeri sziget partján kirakódott műanyagról volt szó, ez esetben egy édes vizű patak köveire tapadó plasztikot elemeztek, és most a műanyag, valamint a kőzet közti kémiai kötéseket is azonosították. A Environmental Science and Technology folyóirat tanulmányban vizsgált műanyagok ez esetben nagy árvíz során jutottak a kőzetekre, és alakult ki köztük a visszafordíthatatlannak bizonyuló kapcsolat. Kis sűrűségű polietilén (LDPE), valamint polipropilén (PP) fólia alkotta a kapcsolat műanyag részét, kvarcban bővelkedő ásvány a kőzetet. Ezeket az érintett műanyagfóliákat például a nejlonzacskók, vagy a mezőgazdaságban a növények takarására használt fóliák alapanyagaként ismerhetjük, a Nature beszámolója szerint.
A kutatók spektroszkópos vizsgálatot végeztek el a plasztikkal telített köveken, amelynek során kiderült, hogy a polietilén anyagú fólia felületén lévő szénatomok és a sziklában lévő szilícium, oxigén közreműködésével kémiailag kapcsolódtak. A kutatók szerint e kötések kiépülését a napfény ultraibolya sugárzása segíthette, esetleg a plasztik köveken élő mikrobák sokaságának anyagcsere-aktivitása is közrejátszott. A polipropilén vizsgálata alapján a kővel kialakult kötések inkább csak fizikai, és nem kémiai jellegűek voltak.
A fenti vizsgálatok mellett azt is tesztelték, hogy a folyóvízi környezetben miként és mennyi mikroműanyag jön létre, leutánozva a folyón rendszeresen végigfutó áradások hatásait. A mérések szerint ez nagyságrendekkel nagyobb léptékű volt, mint a hasonló, tengeri környezetet és a szeméttelepek körülményeit utánzó kísérletekben.