Különös múltról árulkodnak az antarktiszi kövek

A Thwaites-gleccser alatti kőzetrétegből kiemelt minta vizsgálata meglepő eredményt adott.

A Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) szakemberei a világ leggyorsabb gleccsere, a Thwaites-gleccser múltját vizsgálták meg a jégfolyam alatti kőzetrétegek segítségével. A gleccser és a hozzá kapcsolódó selfjég alatti területet fúrták meg olyan eszközzel, amely mind a jégen, mind a kőzeten képes áthatolni. A kinyert kőzeteken aztán olyan izotópméréseket végeztek, amelyekkel ki lehetett mutatni, ha az adott kőzet jégmentessé vált (a világűrből érkező sugárzás hatására születő izotópok létrejöttét akadályozza a jégborítás). Ez pedig a gleccser és a jégmező múltbéli kiterjedését jelezte így a kutatóknak, az eredményeiket a The Cryosphere szakfolyóiratban publikálták.
A kutatók heteket töltöttek terepi munkával a szigorú körülmények közepette az Antarktisz egy igen távoli pontján, a kinyert minták elemzésével pedig munkaórák ezreit töltötték el a laboratóriumokban. Mivel csak igen kis mennyiségben mutatkoznak meg a kérdéses izotópok, ezért különösen kemény munka volt a jelenlétük mérése. Az erőfeszítéseket azonban siker koronázta: ez lett az első olyan mérés, amellyel sikeresen feltárhatták az antarktikai gleccser és környezete jégborításának múltját az alapkőzetek vizsgálatán át.
Meglepő módon úgy találták, hogy nem volt folyamatos a jégborítás az elmúlt 5000 évben, és a mainál mintegy 35 méterrel vékonyabb is volt egykor a jég a Thwaites-gleccsernél és környezetében. A modellszámítások azt mutatták, hogy a gleccser mai arculatának elnyeréséhez mintegy 3000 évre volt szükség, ennyi idő alatt érte el mai vastagságát a jég.
Ez azt is jelenti, hogy megfordítható a jég fogyatkozása, visszahúzódása ebben a régióban – már csak arra kellene valahogy rájönni, hogy mi módon lehetséges ez.
Önmagában jó hírnek tűnik, hogy a Thwaites képes volt visszanőni a geológiai közelmúltban, ám érdemes figyelembe venni azt a nem elhanyagolható apróságot is, hogy ehhez három évezredre volt szüksége még egy olyan éghajlati helyzetben is, amikor a közeljövő várható hőmérsékleteinél jócskán hidegebb idő uralkodott.