Javulhat az erdők helyzete Brazíliában
Harmadával csökkent az erdőirtás Brazíliában azóta, hogy 2023 januárjában hivatalba lépett Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök - közölte a helyi kormány.
Amazónia brazíliai részén műholdfelvételek szerint 2649 négyzetkilométer erdőt vágtak ki január és június között, míg az előző év ugyanezen időszakában 3988 négyzetkilométer fás területet taroltak le – olvasható az MTI által közzétett hírben.
Marina Silva brazil környezetvédelmi miniszter újságíróknak elmondta: az erdőirtás folyamatosan csökkenő tendenciát mutat az Amazonas régióban. Júniusban különösen markáns, 41 százalékos volt a visszaesés az előző év első nyári hónapjához képest. Silva szerint mindez Lula klímaváltozás és erdőirtás elleni küzdelmének köszönhető.
A baloldali Lula januárban azzal az ígérettel vette át az elnöki tisztséget, hogy véget vet elődje, a jobboldali Jair Bolsonaro alatt tapasztalt környezetpusztításnak. Bolsonaro elnöksége alatt, 2019 és 2022 között 75 százalékkal nőtt az erdőirtás az elmúlt évtized átlagához képest.
Júniusban Lula átfogó természetvédelmi tervet mutatott be az Amazonasra vonatkozóan. Ebben egyebek között az illegálisan használt területek felének lefoglalását, valamint a természetvédelmi területek hárommillió hektárral való kiterjesztését vázolta fel.
Az Amazonas-medencén – amely India területének kétszerese – kilenc ország osztozik, kétharmada Brazíliában található. A terület a világ kevés fennmaradt nagy őserdeinek egyike, és több növény-, illetve állatfajnak ad otthont, mint bármely más élőhely a Földön. Az Amazonas őserdeje hatalmas mennyiségű szén-dioxidot köt meg, így fontos szerepet tölt be az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.