Égi jelenségek 2023. augusztus második felében
Holdsarlóval kezd és augusztus második teliholdjával zár az időszak, továbbra is vannak még meteorok, érdemes a nyári Tejút látványát is élvezni, a hónap vége felé hajnalcsillagként láthatjuk viszont a Vénuszt.
Sok helyen már augusztus második felében elkezdődik a vadászidény, ezért, ha külterületre megyünk eget lesni vagy fotózni, előtte mindenképp tájékozódjunk, nincsen-e még erdőlátogatási tilalom az adott területen. A korlátozás általában 4-6 hétig tart, de ettől helyi eltérések lehetnek, a területileg érintett önkormányzatok honlapján található az érvényes korlátozásról szóló hírt. Vegyük komolyan, hogy ebben az időszakban csak puskával lehet a szabadba menni, fényképezőgéppel nem. Augusztus közepétől október közepéig mindig készüljünk ennek megfelelően!
A hónap közepén még megcsodálhatjuk a nyári Tejutat, akár meteorokkal is
A kora esti időszak holdfénytől mentes lesz egészen augusztus 23-ig, így van kb. egy hetünk arra, hogy a nyári Tejút látványától egy időre elbúcsúzzunk. A Tejút középső régiója már csak egy kicsit látszik ilyenkor, és hamar le is nyugszik, ám cserébe a derengő csillagösvény átíveli a teljes égboltot, ehhez persze mindenképp a fényszennyezett településektől távoli helyszínre kell mennünk.
Megfelelő nagy látószögű objektívvel érdemes fotózni, de igazán látványos képet csak akkor tudunk készíteni, ha több fotóból összeillesztett panorámakép születik. Az éjszaka közepén a Szaturnusz és a Jupiter is a Tejút alatt ragyognak majd, ez még izgalmasabbá teszik az égi látványt.
Bár a jelentős meteorhullás már elmúlt, ilyenkor még mindig az átlagnál több hullócsillag jelenik meg az égen, így ha a szabadban töltjük az időt, erre is érdemes figyelni. Nagyjából óránként 10 meteorra biztosan számíthatunk még a hónap második felének holdmentes időszakában is.
Hajnali holdsarló 15-én
1,6 százalékos sarlót láthatnak a korán kelők, mintegy másfél órával kel a Nap előtt, így a vékonysága ellenére is jó eséllyel látható, fotózható a sarló. A holdkelte keleti határaink közelében 03:53, Budapesten 04:06, nyugaton pedig 04:17 lesz. Az északkeleti horizontra kell, hogy jól rálássunk a holdsarló megfigyeléséhez. A Hold a Jászol-halmazzal együtt kel fel, de annak a csillagait még valószínűleg nem fogjuk látni, mert a hajnalpír elmossa a nem túl erős fényüket.
Alkonyi holdsarló 18-án és 19-én
Sajnos eléggé kedvezőtlen a Hold égi útja az alkonyi sarlóhoz, de tiszta időben azért érdemes lehet próbálkozni a megfigyelésével. 18-án 5 százalékos, 19-én 10 százalékos lesz az alkonyi sarló. A megfigyeléshez az ideális időpont 18-án, keleti határainknál 20:09, Budapesten 20:20, nyugaton 20:29. Másnap, 19-én este a keleti végeken lakók számára az ideális időpont 20:14, Budapesten 20:25, nyugaton 20:34. Alacsonyan jár a Hold, így az alkonypírban kell keressük, ami tiszta időben persze külön szépséget is ad a látványához.
25-én hajnalban már kereshetjük a Vénuszt a keleti ég alján
Belső bolygószomszédunk augusztus közepén volt alsó együttállásban a Nappal, de már hetek óta nem láthattuk sötét égen, mivel igen hamar lenyugodott. Lassanként visszatér, ám ezúttal a hajnali égbolton ragyog majd. 25-én már egy órával kel a Nap előtt, a hónap utolsó hajnalán pedig már több mint másfél órával előzi meg a Napot. Ezt követően nagyjából tél végéig a hajnali égboltot ékesíti majd a Vénusz.
Augusztus második teliholdja 31-én
Nem túl gyakori, hogy egy hónapban kétszer is van telihold, azonban az augusztusunk ezúttal repetát is ad a sokak által kedvelt látványból. A legteltebb állapotában 31-én hajnalban, holdnyugta előtt lesz égi kísérőnk, a holdnyugta viszont a napkelte után pár perccel várható, így nem ez a legideálisabb pillanat a fotózáshoz. Érdemesebb vagy 30-án, vagy 31-én este a holdkeltét megörökíteni. 30-án a holdkelte ideje keleti határainknál 19:28, Budapesten 19:39, nyugaton 19:48 – ez az időpont kb. 10 perccel a napnyugta utáni, így még világos égen láthatjuk a holdkeltét. Másnap, 31-én keleten 19:49, Budapesten 20:00, nyugaton 20:10 a holdkelte ideje, ezen az estén már kissé sötétedő égen, a polgári szürkület végén bukkan fel a telihold. Ha az időjárás lehetővé teszi, hogy mindkettőt megnézzük, tegyük meg, mivel az eltérő fényviszonyok egészen más látvánnyal szolgálnak majd!